Aktualizace: 13.02.2024 11:45

Praha – V současnosti může 5G sítě v Česku využívat 96 procent obyvatel. Horší je situace s pokrytím pevným internetem na bázi optických sítí, ve kterém ČR ve srovnání s Evropou zaostává. Operátoři nyní spolupracují na strategickém rozšiřování optického pokrytí, které je rychlejší a stabilnější. Vyplývá to z analýzy portálu Evropa v datech.

„Nadprůměrně si Česko stálo také co do pokrytí 5G ve venkovských oblastech, se 78 procenty obsadilo mezi unijními státy šesté místo,“ uvedla Hana Vincourová z Evropy v datech. Postupný rozvoj mobilních sítí potvrzuje i Český telekomunikační úřad (ČTÚ), podle jehož informací je k lednu 2024 souhrnně za všechny operátory pokryto 5G sítěmi 96,1 procenta obyvatel Česka.

Evropskými jedničkami v celkovém pokrytí sítěmi páté generace byly podle ČTÚ v roce 2022 Kypr, Malta a Nizozemí, které všechny vykázaly stoprocentní pokrytí. Naopak na konci byly Švédsko, Rumunsko, Belgie, Lotyšsko a Estonsko, které nedosáhly ani na poloviční podíl.

Optické sítě jsou pro modernizaci internetového prostředí důležité, uvádí analýza. Dosahují rychlosti až jeden gigabit za sekundu a vynikají svojí stabilitou. Infrastruktura optických kabelů ale není rozšířená a přístup k těmto sítím má podle zprávy Broadband coverage in Europe 2022 v Česku 37 procent lidí. Průměr EU byl o 20 procentních bodů větší.

„Ještě větší je tato propast na úrovni venkovských oblastí, kde mělo v roce 2022 přístup k tomuto typu připojení pouze osm procent domácností, průměr EU pro venkovské oblasti přitom činil 41 procent,“ uvedl Marek Vaculík ze společnosti enovation, která se zabývá dotačním poradenstvím mimo jiné v oblasti IT.

Operátoři při výstavbě optických sítí naráží na stavební legislativu, která mnohdy trvá dlouho, uvádí Evropa v datech v analýze. „Výstavba optické sítě často naráží i na blokační požadavky ze strany obcí. Ty v souvislosti s budováním optické sítě vyžadují stavbu úplně nových chodníků či jiné práce nad rámec budované infrastruktury,“ řekla šéfka komunikace T-Mobile Patricie Šedivá. Proto mezi operátory při budování optických sítí funguje spolupráce. Společný postup na princip sdílené sítě by měl být šetrnější z ekologického hlediska.

Současný stav digitalizace Česka hodnotí materiál Cesta k evropské digitální dekádě: Strategický plán digitalizace Česka do roku 2030. Uvádí, do jaké míry Česko naplňuje cíle evropského politického programu Digitální dekáda 2030. Z něj vyplývá, že je třeba urychlit rozvoj pevných sítí, zvláště v oblastech s nedostatečným pokrytím. Současné tempo budování optických přípojek nemůže bez výrazných změn stavební legislativy namůže naplnit plány Česka.

Přístup k internetu v jakékoli formě mělo podle Českého statistického úřadu 85,4 procenta domácností.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.