Komerční prezentace Aktual.: 17.01.2025 11:41
Praha – Prosincový vývoj výrobních cen v zemědělství a v potravinářském průmyslu naznačují, že potraviny budou v příštích měsících zdražovat. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Upozornili také na vyšší než očekávaný růst průmyslových cen, za kterým ale podle nich stál zejména krátkodobý výkyv cen energií a v lednu by se měla situace uklidnit.
„V případě zemědělských výrobců meziroční růst cen v prosinci zrychlil na 8,1 procenta poté, co v listopadu činil 5,5 procenta. Šlo o nejsilnější meziroční růst cen zemědělských výrobců od března 2023,“ upozornil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Doplnil, že v potravinářství meziroční růst výrobních cen zrychlil na 1,4 procenta z listopadového jednoho procenta.“Vývoj cen v potravinářském průmyslu podporuje očekávání, že v dalších měsících bude pokračovat meziroční nárůst cen potravin pro konečné spotřebitele,“ uvedl Jáč.
Na pravděpodobné zdražení potravin v nadcházejících měsících upozornil i hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Dnes zveřejněné výsledky výrobní inflace potvrzují zvýšené tlaky na ceny v zemědělství i v průmyslu a nejsou tak dobrou předzvěstí pro další vývoj cen zboží v obchodech,“ uvedl. Období zlevňování potravin podle něj skončilo už na podzim.
Analytiky překvapilo tempo růstu průmyslových cen, které v prosinci dosáhlo meziročně 2,8 procenta. „Prosincový nárůst inflace v průmyslu nad dvě procenta se sice očekával, ale ne tak silného charakteru. V celém loňském roce ale zůstaly inflační tlaky na nabídkové straně pod kontrolou, jelikož nízká poptávka zejména ze zahraničí neumožnila navyšovat cenové požadavky prodejcům,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek upozornil, že za výrazným zvýšením průmyslových cen v prosinci stál zejména vývoj cen energií. „Za růstem cen energií reportovaných statistickým úřadem stojí podle nás výrazný, ale dočasný, nárůst spotové ceny elektřiny na velkoobchodním trhu, který byl zaznamenán před Vánoci. Ještě do konce prosince ceny elektřiny klesly a v prvních dvou lednových týdnech zůstaly výrazně pod zmíněným prosincovým maximem. Lednové ceny průmyslových výrobců by tak měly přinést výraznou korekci prosincových dat,“ řekl Vejmělek.
Podle Jáče by se vývoj výrobních cen v zemědělství i v průmyslu měl v prvních měsících letošního roku zklidnit. „Z pohledu ČNB nicméně vývoj výrobních cen bude velmi pravděpodobně argumentem pro pozvolnější snižování úrokových sazeb,“ podotkl. Bankovní rada ČNB bude o sazbách poprvé v letošním roce rozhodovat 6. února. V současnosti základní sazba činí čtyři procenta.
ČSÚ: Ceny v zemědělství loni klesly, v průmyslu stouply, zdražily i stavby
Ceny průmyslových výrobců v Česku loni v porovnání s rokem 2023 stouply o 0,8 procenta. Stavební práce zdražily o 2,1 procenta a tržní služby pro podniky o 3,8 procenta. Naopak ceny zemědělských výrobců klesly o 5,9 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
V prosinci zrychlily meziroční růst jak ceny v zemědělství, tak ceny v průmyslu. „Ceny v zemědělství se zvýšily o 8,1 procenta a ceny v průmyslu o 2,8 procenta. Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 2,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 3,8 procenta,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.
V porovnání s listopadem se v prosinci zvýšily ceny průmyslových výrobců o 0,6 procenta a v zemědělství o 1,2 procenta. Ceny stavebních prací a tržních služeb pro podniky meziměsíčně stouply nepatrně, shodně byly vyšší o 0,1 procenta.
Za celý loňský rok se ceny průmyslových výrobců meziročně zvýšily o 0,8 procenta, o rok dříve to bylo o pět procent. Ceny v obchodu s vodou loni vzrostly o 9,2 procenta, v těžbě a dobývání nerostných surovin o 6,3 procenta a v opravách, údržbě a instalaci strojů a zařízení o pět procent. Naopak ceny ropy a zemního plynu klesly téměř o pětinu, dřeva a dřevěných a korkových výrobků, kromě nábytku o 6,8 procent a základních kovů o 5,6 procenta.
Ceny zemědělských výrobců byly v průměru za celý loňský rok o 5,9 procenta nižší, v roce 2023 se snížily o šest procent. Ceny rostlinných výrobků loni klesly o 9,1 procenta a ceny živočišných o 1,5 procenta. Ceny obilovin byly nižší o 18,6 procenta, brambor o 5,8 procenta, olejnin o 4,1 procenta a zeleniny o 1,9 procenta. Naopak ovoce zdražilo o 28,7 procenta. „V okruhu živočišných výrobků byly nižší ceny vajec o 13,2 procenta, drůbeže o 6,3 procenta a prasat o 3,6 procenta, vyšší byly ceny skotu o 6,6 procenta a mléka o 0,2 procenta,“ uvedli statistici.
Ceny stavebních prací loni stouply o 2,1 procenta, v roce 2023 činil růst o 5,9 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly v průměru za celý loňský rok o půl procenta.
Ceny tržních služeb pro podniky se loni zvýšily o 3,8 procenta, o rok dříve to bylo o 5,6 procenta. Loni stouply ceny za služby v oblasti zaměstnání o desetinu, stejný růst zaznamenaly i ceny za reklamní služby a průzkum trhu. Ceny za bezpečnostní a pátrací služby se zvýšily o devět procent, za služby v oblasti nemovitostí o 7,7 procenta a za poštovní a kurýrní služby o 5,4 procenta. Ceny za právní a účetnické služby stouply o 5,1 procenta, za služby v oblasti programování a poradenství o 3,7 procenta a za informační služby o dvě procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 3,3 procenta.