Aktualizace: 3.03.2024 08:10

Praha – Průměrná mzda v Česku loni ve čtvrtém čtvrtletí rostla pomaleji než spotřebitelské ceny, v reálném vyjádření se tak mzdy deváté čtvrtletí za sebou snížily. I v průměru za celý loňský rok vykázaly mzdy v reálném vyjádření pokles. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o vývoji mezd v úterý.

Páteční údaje o struktuře hrubého domácího produktu (HDP) naznačují, že růst mezd ve čtvrtém čtvrtletí bude blíž prognóze České národní banky (ČNB), která počítala s 6,2 procenta, než odhadu ministerstva financí 8,2 procenta, uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. „Meziroční růst objemu mezd a platů zpomalil v čtvrtém čtvrtletí 2023 na 6,5 procenta po 7,4 procenta ve třetím čtvrtletí 2023,“ řekl.

„V závěru loňského roku mzdy svižně narůstaly u činností v oblasti nemovitostí, kde se meziročně jednalo o dvouciferné tempo. Poměrně slušně na tom ovšem byli i zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech, peněžnictví a pojišťovnictví či v průmyslu, kde mzdový růst přesáhl sedm procent. Zkrátka naopak přišli hlavně pracovníci v zemědělském sektoru, kde mzdy rostly jen nepatrně. V průměru za celou ekonomiku předpokládáme, že nominální mzdový růst dosáhl tempa 6,6 procenta, což ovšem nestačilo na pokrytí inflace a reálně tak mzdy meziročně poklesly o 0,9 procenta,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Za celý loňský rok podle Seidlera nominální mzdy vzrostly o 7,5 procenta, Hradil odhaduje 7,6 procenta. To by vzhledem k průměrné roční inflaci 10,7 procenta představovalo reálný pokles mezd o 2,8 procenta. Reálné mzdy se tak snížily druhý rok v řadě, v roce 2022 poklesly o 7,5 procenta. „V souhrnu za roky 2022 a 2023 se kupní síla průměrné mzdy snížila o přibližně 11 procent,“ řekl analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Letos by se mzdy podle analytiků měly i v reálném vyjádření vrátit k růstu díky nižší inflaci. „Přetrvávající nedostatek pracovních sil, kompenzace předchozího hlubokého poklesu kupní síly domácností a příznivá finanční pozice podniků podle nás přispějí k udržení vyššího růstu nominálních mezd,“ uvedl Gürtler. Nominální růst mezd odhaduje na 6,9 procenta, reálný na 4,2 procenta. „Na předpandemickou úroveň by se reálné mzdy měly podle naší prognózy dostat až během roku 2026,“ dodal.

Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí dosáhla 42.685 korun. Nominálně vzrostla o 7,1 procenta, ale reálně klesla o 0,8 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve druhém čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku o 7,1 procenta na 37.492 korun. Nejvyšší mzdy byly v Praze, nejnižší v Karlovarském kraji.

 

Podíl.