
Komerční prezentace Aktual.: 22.05.2025 11:27
Praha – Cena bitcoinu by se v nejbližších dnech mohla dostat přes hranici 120.000 dolarů (asi 2,6 milionu korun) a do konce roku pak i přes 150.000 USD (zhruba 3,3 milionu Kč). Nejznámější kryptoměně nahrává obnovený zájem velkých investorů, přijetí do měnových rezerv některými státy i regulace. Uvedli to experti oslovení ČTK. Bitcoin dnes překonal rekordní hranici 110.000 USD a od začátku roku přidal již přes 16 procent.
Bitcoin podle analytika Purple Trading Petra Lajska zvýšil svou hodnotu od dubnového dna o více než 50 procent. Jeho celková kapitalizace se přehoupla přes 2,2 bilionu dolarů a překonala tak hodnotu společností Amazon a Alphabet. Bitcoin je tak aktuálně pátým největším aktivem na světě. Zaostává již pouze za zlatem a společnostmi Microsoft, Nvidia a Apple, uvedl analytik. Bitcoin přitom vznikl teprve v roce 2009.
„Za tímto růstem stojí především kombinace příznivého makroekonomického prostředí, institucionální poptávky a posunu v regulaci kryptoměn v USA. Bitcoin navíc v posledních týdnech ukazuje, že se v něm snoubí pozitivní faktory zlata a také technologických akcií – tedy dvou opačných pólů investičního prostředí. Bitcoin totiž dokáže růst, i když je například napětí kolem vedení americké centrální banky nebo kreditního ratingu USA, a dokáže prosperovat v okamžicích, kdy je na trhu jasný rizikový apetit,“ dodal Lajsek.
Bitcoinu podle ředitele směnárny Bit.plus Martina Stránského nahrává odeznívající nejistota ohledně politiky Donalda Trumpa i jeho stále větší akceptace jako součást rezerv jednotlivých států. „Na trhu je obecně vidět rostoucí poptávka velkých investorů a naopak nižší tlak na prodeje bitcoinu. Očekáváme proto další růst a překonání hranice 120.000 USD v řádu několika dnů až týdnů. Do konce roku má bitcoin potenciál růst přes 150.000 dolarů,“ dodal.
Podle analytika eToro Simona Peterse růstu ceny bitcoinu nahrává rostoucí globální likvidita, tedy zvyšující se množství peněz v celosvětové ekonomice i uvolňování měnové politiky a snižování úrokových sazeb velkých centrálních bank, včetně Číny, Velké Británie, některých evropských zemí. Kryptoměně může pomoci i nízký zájem o nákup amerických státních dluhopisů nebo odčerpávání bitcoinu z trhu do ETF fondů, které v současnosti dosahuje rekordní úrovně.
Na dnešek také připadá výročí 15 let od prvního zaznamenaného použití této kryptoměny k nákupu, když si za 10.000 bitcoinů objednal americký programátor dvě pizzy. V současnosti jen v Česku bitcoin akceptují stovky prodejců a poskytovatelů služeb. Platit bitcoinem lze třeba v e-shopu Alza.cz, v on-line lékárně Pilulka.cz nebo při nákupu sportovního vybavení na inSPORTline. Mezi další podporující obchody patří například hudební e-shop Muziker, výrobce 3D tiskáren Prusa Research nebo Netnakup.cz. Bitcoinem se ale dá platit i za služby, například na oční klinice ve Zlíně, v některých advokátních kancelářích nebo dokonce při úhradě faktur od Pražské plynárenské či v systému Fakturoid. Rychlou a pohodlnou platbu umožňuje zejména technologie Lightning Network, která výrazně zlevňuje a zrychluje transakce. Díky aplikaci Qerko je to možné ve více než 300 podnicích po celé České republice.
„Počet možností, kde se s bitcoinem dá v Česku zaplatit, neustále roste. Ve světě jsou takovýchto míst desítky tisíc. Využívání bitcoinu jako platidla už dávno není jen doménou technologických nadšenců. Bitcoin se stává nejen investicí, ale i prostředkem směny. Přesto jej většina držitelů považuje spíše za investici,“ dodal Stránský.