Horizont ČT24: Spojené státy se připravují na povolební nepokoje (zdroj: ČT24)

Spojenými státy se šíří vlna dezinformací ohledně údajných volebních podvodů a manipulací. Úřady se je snaží vyvracet a reagují i snahou o co největší transparentnost volebního procesu. Obavy z možných nepokojů ale rostou. V klíčové Georgii, kde v minulých prezidentských volbách Donald Trump velmi těsné výsledky zpochybnil, by k reálným sporům dojít mohlo.

Ve Washingtonu v okolí Bílého domu instalují ohrazení a bezpečnostní koridory, nová bezpečnostní opatření platí také u oficiálního sídla viceprezidentky v komplexu námořní observatoře. Některá místa chrání i třímetrové ocelové bariéry. Na případné potíže se před volbami připravují i soukromé firmy.

Hlavní důvodem rozsáhlých příprav jsou zkušenosti z 6. ledna 2021, kdy dav vyburcovaných stoupenců poraženého Donalda Trumpa zaútočil na Kapitol. Obavy z obdobného scénáře panují i před letošními prezidentskými volbami. Stejně jako před čtyřmi lety se totiž ve velkém šíří zvěsti o údajných volebních podvodech.

Místní úřady zejména v nerozhodnutých státech se je snaží usilovně vyvracet. Místopředseda volební komise a člen městské rady ve Filadelfii v Pensylvánii Seth Bluestein ujišťuje, že obavy z volebních machinací nejsou na místě. „Obvinění z masivních volebních podvodů v podobě nezákonných registrací voličů nebo hlasujících, kteří měli odeslat vyšší počet volebních lístků poštou, jednoduše nejsou pravdivá,“ konstatuje.

Snaha udělat volební proces co nejpřístupnější

V některých okrscích se vedle ujišťování snaží možným potížím čelit i maximální transparentností volebního procesu. Ve střední Arizoně připravili zcela prosklenou centrální sčítací stanici s prostorem pro veřejnou kontrolu.

Vozíky, které slouží k transportu volebních uren jsou pak opatřeny systémem on-line sledování. Jejich otevření či jen malou odchylku od plánované trasy v reálném čase nahlásí do centrály.

I přes podobná opatření se ale emocionální nařčení z volebních machinací šíří na sociálních sítích jako lavina. Ve svých finálních vystoupeních je přiživuje i sám republikánský kandidát. Opakovaně tvrdí, že v minulých volbách zvítězil on. „Všechno je zkorumpované. Naše země je pokřivená země. Podvádějí při volbách, vy je kvůli tomu vyzvete a oni vás chtějí zavřít do vězení,“ řekl Trump na předvolebním mítinku v Georgii.

Georgia má se zpochybněním volebních výsledků zkušenost

Právě v Georgii přišli mnozí voliči hlasovat v předtermínu. Chtějí mít jistotu, že jejich hlasy budou započítány. Společně do volební místnosti zavítali i muži pocházejí z baptistických rodin, které v šedesátých letech bojovaly za ukončení rasové segregace v USA v rámci hnutí, které vzniklo kolem doktora Martina Luthera Kinga právě v Georgii.

Upírání volebního práva Američané tmavé pleti čelili až do roku 1965. Nyní si však zástupci menšin v jižanském státě stěžují, že nedávné změny místních volebních zákonů vedly k vymazání mnoha Afroameričanů ze seznamu registrovaných voličů.

Norma pod záminkou boje proti volebním podvodům umožnila lidem jednoduše napadat registrace jiných voličů třeba tvrzením, že se ze státu odstěhovali. Těchto zákonů pak hromadně využívají různí konzervativní aktivisté.

„Ve Spojených státech mají všichni právo volit, ale aby mohli volit, tak se musí registrovat a právě jména přihlášených voličů konzervativní aktivisté napadají. Tvrdí, že se opakují, že jsou daní lidé registrováni ve více státech, a proto žádají jejich výmaz,“ vysvětluje zpravodaj ČT David Miřejovský.

Zákon funguje tak, že úřad osloví člověka, jehož jméno bylo napadeno, a požádá ho, aby se dostavil a v zákonné lhůtě doložil, že v daném státě skutečně bydlí a má tedy právo volit. Často se ale jedná o imobilní seniory, prvovoliče či lidi, kteří dojíždějí za prací, a ne všichni se stihnou na úřad dostavit či na to prostě zapomenou, doplňuje.

Snaha znemožnit prodemokratickým černochům volit

„V tomto volebním cyklu zde bylo zpochybněno na sto tisíc jmen. Georgia je v potlačování voličů a jejich zpochybňování vzorem pro celý zbytek země. Celkově už byly napadeny miliony hlasů,“ podotýká advokát Gerald Griggs, který pomáhá lidem dostat se na seznam voličů zpět.

Podle něj konzervativní aktivisté míří hlavně na Afroameričany, kteří tradičně volí především demokraty. To potvrzuje i Miřejovský, který kategorii rozšiřuje na všechny menšiny. „Napadají především jména, která zní jako jména příslušníků menšin, a snaží se tak dopředu eliminovat možné demokratické voliče,“ podotýká korespondent. Georgia totiž zažila v roce 2020 mimořádně těsný výsledek. Z pěti milionů odevzdaných hlasů zvítězil současný prezident Joe Biden o necelých dvanáct tisíc. A zřejmě právě kvůli tomu, že se mu podařilo aktivizovat černošské voliče.

Průměr průzkumů voličských preferencí zveřejněný televizí ABC teď favorizuje Donalda Trumpa. Kamala Harrisová tak potřebuje v Georgii, která je jedním z klíčových států, které rozhodnou volby, každý hlas. Demokratická strana proto už týdny burcuje své místní příznivce, aby si zkontrolovali svoji volební registraci a k hlasování určitě vyrazili.

Advokát Griggs ale míní, že letos už výsledek tak těsný nebude. „Čím víc někoho v této zemi zpochybňujete, tím víc je odhodlán se vám postavit,“ vysvětluje svůj postoj.

Na zpochybňování práva na volební registraci upozorňuje režisér David Ambrose ve svém dokumentárním snímku s názvem Vigilantes Inc. (Výmaz z registru s.r.o.). Zjistil, že v USA působí na čtyřicet tisíc aktivistů, kteří se označují za lovce jmen neoprávněně zapsaných na voličských seznamech. Filmař Ambrose tvrdí, že v Americe žádná vlna nezákonného volení neprobíhá, spíše naopak. „Pravdou je, že tito samozvaní strážci berou volební právo nevinným lidem,“ říká.

Podíl.
Exit mobile version