Spojené státy tlačí na Ukrajinu, aby tento týden odpověděla na řadu návrhů administrativy prezidenta Donalda Trumpa, jak ukončit ruskou válku. Podklady obsahují ústupky Rusku včetně možného uznání nelegální ruské anexe Krymu z roku 2014 ze strany USA či vyloučení členství Ukrajiny v NATO, píše The Wall Street Journal s odkazem na nejmenované západní představitele.
Návrhy byly podle západních představitelů nastíněny v důvěrném dokumentu, který ve čtvrtek v Paříži předložili vysocí představitelé Trumpovy administrativy svým ukrajinským protějškům. Washington je sdílel také s vysokými evropskými představiteli, uvádí WSJ.
USA nyní čekají na odpověď Kyjeva, která by měla přijít na setkání amerických, ukrajinských a evropských zástupců v Londýně koncem tohoto týdne, píše WSJ. Poté, pokud by došlo ke sblížení amerických, evropských a ukrajinských pozic, by návrhy mohly být předány Moskvě.
Kromě případného uznání ruské anexe Krymu Washingtonem a vyloučení členství Kyjeva v NATO obsahují návrhy také vytvoření neutrální zóny v okolí Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny, které by mohlo být pod americkou kontrolou, dodává WSJ.
Seznam amerických návrhů neobsahuje další ruské požadavky jako uznání čtyř dalších částečně okupovaných ukrajinských regionů za ruské či výrazné oslabení ukrajinské armády. Nevylučuje ani západní vojenskou podporu Kyjevu či rozmístění evropských vojáků na Ukrajině.
Jde jen o potenciální možnosti k diskuzi, tvrdí Washington
Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí podle listu označil návrhy předložené Ukrajincům za možnosti, které má Kyjev zvážit, a nikoli návrh typu „ber, nebo nech být“. Úředník uvedl, že „seznam potenciálních možností“ byl sdílen „k diskusi a zpětné vazbě“.
Jak ale WSJ zároveň připomíná, aby vyvinul tlak na Ukrajinu i Rusko, ministr zahraničí USA Marco Rubio v pátek řekl, že Washington může pozastavit své vyjednávací úsilí, pokud v příštích několika týdnech nedojde k pokroku v klíčových otázkách. Podobně se pak vyjádřil i Trump.
Washington také tlačil Ukrajinu k dohodě s Ruskem tím, že jí dočasně přerušil dodávky vojenské pomoci a zpravodajských informací, zatímco na Kreml žádný konkrétní nátlak nevyvíjel, dodal WSJ.