V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.

Na konci února museli obyvatelé pražského Karlína volit objízdné trasy, protože se na jedné z nejvíc vytížených komunikací v celé čtvrti na Rohanském nábřeží točila automobilová honička. Před osmnácti lety na podobných místech došlo ke skutečné nehodě, když se tu srazilo několik aut při natáčení velkofilmu G. I. Joe, teď se však celá akce obešla bez zranění.

Šlo o filmování osmidílného akčního seriálu Ride or Die platformy Amazon Prime Video, v němž Hannah Waddinghamová představuje nájemnou vražedkyni, která svůj druhý život skrývá před kamarádkou Debbie, již hraje oscarová vítězka Octavia Spencerová. Společně se ale ocitnou na útěku před záhadným nepřítelem – toho mohou představovat třeba Bill Nighy nebo Ed Skrein, kteří se k ansámblu také přidali.

Podle Pavlíny Žipkové, vedoucí oddělení Czech Film Commission, které je součástí Státního fondu audiovize, jde v současnosti o největší projekt točený v Česku, a to převážně na lokacích. Seriál by měl mít přibližně stovku natáčecích dnů a utratit několik stovek milionů korun, jakkoliv ještě není jasné, jaká bude celková útrata, protože se stále točí – první dvě epizody pod vedením režiséra komiksové série Ant-Man Peytona Reeda.

Kostýmový letošek

„Začátek roku byl co se týče zahraničních projektů váhavý, ale s příchodem jara se do programu filmových pobídek přihlásilo již slušné množství titulů,“ přiblížila Žipková. Největší očekávané útraty by prý měly přijít právě od seriálu Ride or Die, plánované čtvrté řady seriálu Nadace od Apple TV+ a jedné novinky, o níž se zatím nevědělo, že se v Česku bude točit.

Jde o novou adaptaci románu Věk nevinnosti. V hávu romantického dramatu z New Yorku devatenáctého století knihu adaptoval už režisér Martin Scorsese s Danielem Day-Lewisem, Michelle Pfeifferovou a Winonou Ryderovou v hlavních rolích. Kdo si zahraje v minisérii, již bude na podzim v tuzemsku točit Netflix, zatím není jasné, výsledek by se ale prý mohl blížit Bridgertonovým, romantickému hitu této platformy.

„Letošek bude dobový, kromě Věku nevinnosti se od září spouští výroba ještě třetí řady německého seriálu Císařovna,“ dodává Žipková. Jihokorejci budou v Česku točit část seriálu pro platformu Disney+ The Remarried Empress, Francouzi seriál pod názvem Hraběnka Monte Christo, Němci pak seriál Ludwig. Česko ještě očekává několik filmů, detaily ale podle Czech Film Commission zatím nelze prozradit.

Pobídky se zvýšily

Projekty lákají i od ledna navýšené filmové pobídky. Česko nyní v základní sazbě vrací filmařům pětadvacet procent z utracených peněz za české služby. Také se zvýšila maximální výše pobídky ze 150 milionů korun na 450 milionů. To je krok, který jde naproti velkým seriálovým produkcím posledních let jako Kolo času, Nadace, Carnival Row, Interview s upírem nebo Blade Runner 2099, které v Česku utratily miliardy. Státní fond audiovize měl letos na pobídky 1,4 miliardy korun, příští rok by to mělo být 1,6 miliardy.

„Zvýšení maximální výše pobídky ze 150 milionů korun bylo zásadní pro udržení konkurenceschopnosti České republiky. Prozatím jsme téměř srovnali krok s konkurencí, kterou jedinou vážnější je Maďarsko,“ podotýká Žipková. Maďarsko má vyšší sazbu pobídky, jde o třicet procent, což často využívá Hollywood.

Hollywood je údajně „znepokojený“

Podle Czech Film Commission se ale situace komplikuje. „Tamní program funguje jinak, producent nikdy nedostane třicet procent. Jde o částku okolo sedmadvaceti procent v závislosti na výši útraty. U nás je základní sazba pětadvacet procent, která znamená, že po splnění základních požadavků těch pětadvacet procent výrobce skutečně dostane,“ tvrdí Žipková.

Hollywoodská studia také podle ní při výběru země výroby přihlížejí k politickému klimatu. „Maďarsko je poslední léta znepokojuje v oblasti lidských práv a svobody slova. Pokud byl rozdíl v pobídce sedm procent, potom bylo pochopitelné, že zakázky odcházely tam nehledě na toto znepokojení,“ podotýká s tím, že když se rozdíl v pobídce zmenšil, dává to Praze víc příležitostí.

Podíl.