Aktual.: 7.07.2025 19:05

Dauhá – Dnešní jednání o příměří v Pásmu Gazy nepřinesla průlom, pokračovat se má ještě dnes večer. Agentuře AFP to řekly zdroje blízké palestinskému teroristickému hnutí Hamás, které nepřímo jedná v Kataru o zastavení bojů s Izraelem. Jednání o příměří se uskutečnilo v katarském hlavním městě Dauhá také už v neděli.

„V dopolední části jednání se nepodařilo dosáhnout průlomu, ale rozhovory budou pokračovat,“ řekl jeden zdroj agentuře AFP. Další uvedl, že rozhovory budou znovu pokračovat dnes večer.

To, že jednání mají pokračovat večer, řekly dva palestinské zdroje také agentuře Reuters. Podle nich se největší spor vede o dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy. Zdroje tvrdí, že Izrael odmítá umožnit úplný a bezpečný vstup pomoci pro obyvatele tohoto palestinského území.

Hamás měl připomínky a chtěl úpravy textu, který dostal od zprostředkovatelů, mezi kterými jsou Spojené státy, Katar a Egypt. Tyto úpravy označila kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za nepřijatelné. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa Izrael již dříve souhlasil s návrhem dohody. Trump a Netanjahu budou dnes jednat ve Washingtonu.

Podle zdroje agentury AFP si delegace Hamásu a Izraele v neděli vyměnily své názory na návrh dohody. Obě delegace jednají přes zprostředkovatele, jsou ve stejné budově, ale v odlišných místnostech.

Válka v Pásmu Gazy vypukla v říjnu 2023 v reakci na útok Hamásu a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli. Většina rukojmích byla propuštěna výměnou za palestinské vězně při dvou příměřích v listopadu 2023 a letos v lednu a únoru. Nyní je v pásmu zadržováno 50 rukojmích, z nichž jen asi 20 je stále naživu.

Od začátku války bylo při izraelských útocích v Gaze podle dnešních údajů tamního ministerstva zdravotnictví zabito 57.523 Palestinců, z toho nejméně 105 za posledních 24 hodin. Údaje úřadu spravovaného Hamásem nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, jichž je ovšem většina. Data nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit, OSN je však považuje za spolehlivá.

Podíl.