
Komerční prezentace Aktual.: 27.04.2025 07:13
Londýn – Koťata odložená v krabicích, papoušci vypouštění v noci z domů, další domácí zvířata končící v útulcích. Britové se v poslední době zbavují svých domácích mazlíčků v nebývalé míře, tvrdí pracovníci záchranných stanic. Majitelé mnohdy se smutkem říkají, že si už zvířata nemůžou dovolit kvůli rostoucím nákladům na život, píše agentura AFP.
Britové jsou známí jako milovníci psů a koček. Podle neziskové organizace pro ochranu zvířat RSPCA vlastní 26 milionů lidí, tedy více než polovina dospělých obyvatel Británie, nějaké domácí zvíře. V poslední době ale přibývá lidí, kteří svým zvířecím společníkům řeknou sbohem, protože si je už nemohou dovolit.
„Přicházejí k nám, protože usoudili, že nemají jinou možnost než svá zvířata opustit,“ říká ředitelka útulku Mayhew na západě Londýna Elvira Meucciová-Lyonsová.
Během prvních měsíců letošního roku eviduje RSPCA 5700 opuštěných zvířat, což je proti stejnému období loňska nárůst o 32 procent. Za celý loňský rok to bylo 22.500 zvířat, tedy o sedm procent více než v roce 2023.
Jen v samotném Mayhew od začátku roku v přivítali 130 nových zvířat.
„Za každým zvířetem, které u nás přijmeme, se skrývá lidský příběh,“ popisuje ředitelka útulku. Roční trpasličí pudl Brownie a americký bully Astro se dostali do jejího útulku poté, co jejich majitelé kvůli finančním obtížím přišli o dům. Podobné případy jsou podle Meucciové-Lyonsové nejvíce znepokojující, protože právě v obtížných chvílích by majitelé svá zvířata potřebovali nejvíc.
Někteří majitelé podle ředitelky útulku říkají, že se museli rozhodovat, zda pořídit jídlo sobě, nebo nakrmit své zvíře. Čím dál více zvířat se navíc do náhradní péče dostává ve špatném stavu, protože si lidé nemohli dovolit platit za zvěrolékaře. Příkladem je podle ředitelky devítiletý kocour Felix, který má zkažený chrup; jeho majitelé přiznali, že o tom věděli, na péči o něj ale neměli peníze.
Britové se zvířat začali zbavovat už od začátku tohoto desetiletí, kdy za pandemie covidu-19 začaly některé domácnosti pociťovat dopady rostoucích cen a problémů britského hospodářství. Kromě toho se ale na nárůstu počtu opuštěných zvířat projevil fakt, že během nucené domácí izolace za pandemie si spousta lidí pořídila zvířecí společníky, které již nyní nepotřebuje a rozhodne se ušetřit tím, že se jich zbaví.
Aby tomu útulky předcházely, snaží se například Mayhew nabízet majitelům bezplatně potravu pro zvířata či veterinární prohlídky na své vlastní klinice.
„Jsme ale přetíženi, nemůžeme vyhovět všem zájemcům,“ konstatuje ředitelka. Ona i její lidé však neztrácejí energii, protože každý den vidí, že jejich práce přináší výsledky, dodává.