Aktual.: 26.10.2024 16:32

Sölden (Rakousko) – Úvodní závod nového ročníku Světového poháru ve sjezdovém lyžování vyhrála Italka Federica Brignoneová a ve 34 letech se stala nejstarší vítězkou v historii. Obří slalom v Söldenu vedla po úvodním kole americká hvězda Mikaela Shiffrinová, ale po nepovedené druhé jízdě klesla až na páté místo a svůj rekordní počet vítězných pohárových závodů na 98 neposunula. Adriana Jelínková se do druhého kola neprobojovala, obsadila 46. místo.

Shiffrinová, která v SP může vyrovnat rekordních šest celkových triumfů Rakušanky Annemarie Moserové-Pröllové, se v úvodním kole jako jediná dostala pod minutu a šest sekund. Před Alicí Robinsonovou z Nového Zélandu, jež v Söldenu vyhrála před pěti lety, vedla o 22 setin. Vítězka finálového obřího slalomu uplynulé sezony Brignoneová byla třetí, ale v druhém kole ztrátu smazala a před Robinsonovou vyhrála o 17 setin sekundy.

Čtyřiatřicetiletá Italka ovládla 28. pohárový závod, z toho potřinácté obří slalom, a z výhry byla hodně překvapená. „To by mě opravdu nenapadlo. V druhé polovině trati mi připadalo, že jedu dost pomalu,“ citovala agentura ANSA držitelku velkého křišťálového glóbu za celkové prvenství v SP 2019/20.

V Söldenu vyhrála Brignoneová už před devíti lety, pak ještě dojela třikrát druhá. Primát nejstarší vítězky závodu SP sebrala rakouské lyžařce Elisabeth Görglové. Ta v prosinci 2014 vyhrála super-G ve Val d’Isére ve věku 33 let a 304 dnů.

Poprvé v SP vystoupila na stupně vítězů třetí Rakušanka Julia Scheibová, nejlepší čas druhého kola katapultoval premiérově do elitní desítky Američanku Katie Hensienovou. Svoji slavnou krajanku předčila o desetinu sekundy a zklamaná Shiffrinová prohlásila, že nejprve bude muset druhé kolo podrobně analyzovat. „Ještě mi ta správná intenzita na lyžích chybí. Zkoušela jsem riskovat, ale nějak mi to prostě nejelo,“ řekla Shiffrinová.

Na startu nakonec chyběla obhájkyně velkého glóbu za celkový triumf ve Světovém poháru Lara Gutová-Behramiová, jež byla v minulém ročníku nejlepší i v hodnocení obřího slalomu. Švýcarská lyžařka krátce před závodem vysvětlila, že se ještě necítí zdravotně stoprocentně v pořádku, neuvedla však, zda to souvisí s problematickým kolenem, nebo s nedávnou chřipkou.

Jelínková na postupující třicítku ztratila 69 setin sekundy. V minulé sezoně SP česká lyžařka v obřím slalomu, který je její hlavní disciplínou, třikrát bodovala. V Söldenu se jí to nicméně před rokem rovněž nepovedlo, tehdy skončila na 38. místě.

V neděli se v rakouském zimním středisku pojede obří slalom mužů.

Ženy – obří slalom:

1. Brignoneová (It.) 2:16,05 (1:06,22+1:09,83), 2. Robinsonová (N. Zél.) -0,17 (1:06,04+1:10,18), 3. Scheibová (Rak.) -1,08 (1:08,23+1:08,90), 4. Hensienová -1,11 (1:08,32+1:08,84), 5. Shiffrinová (obě USA) -1,21 (1:05,82+1:11,44), 6. Stjernesundová (Nor.) -1,38 (1:06,51+1:10,92), …v 1. kole 46. Jelínková (ČR) 1:10,31.