Aktual.: 24.10.2024 09:44

Praha – Film Tancuj Matyldo vyhrál v konkurenci téměř 30 amerických snímků hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Sante Fe v Novém Mexiku v USA. Celovečerní film producentky Nataši Slavíkové a režiséra Petra Slavíka, kteří jsou pod snímkem podepsáni i jako scenáristé, byl na tento festival vybrán jako jediný snímek z Evropy. U filmových tvůrců i hereckých kolegů, z nichž byla složena hlavní festivalová porota, uspěl příběhem soudního exekutora Karla, který se musí postarat o svou matku, u níž propuká Alzheimerova choroba. ČTK o tom za tvůrce informovala Martina Reková.

„Přestože v čase promítání přebíral cenu za celoživotní dílo slavný hollywoodský herec, scenárista a producent Brian Cranston, měli už několik hodin předem vyprodanou projekci. Po ní diváci reagovali velmi vřele během diskuse. Ale hlavní cenu poroty jsme v takové konkurenci filmů vůbec nečekali a vnímáme ji jako ohromný úspěch pro celou českou kinematografii na americkém kontinentu,“ uvedli tvůrci.

Snímek Tancuj Matyldo, ve kterém hlavní role ztvárnili Regina Rázlová a Karelm Roden, byl oceněn i v České republice. Získal Českého lva za nejlepší hudbu a Roden Cenu české filmové kritiky za nejlepší mužský herecký výkon.

Ve čtvrtek 23. října vyšla v ČR u vydavatelství Grada Publishing stejnojmenná kniha, jejím autorem je Petr Slavík. Film je stále promítán v českých kinech, kde mají diváci navíc možnost diskutovat na speciálních besedách k tématu filmu s tvůrci i odborníky z lékařského prostředí. Za účasti tvůrců i herce Rodena bude 12. listopadu snímek uveden v kině Regent Street Cinema v Londýně.

Scénář vychází z reálných událostí v rodině Slavíkových. Vznikal téměř sedm let a poukazuje na to, že nemoc nemusí být jen komplikací, ale naopak příležitostí vydat se na cestu uzdravení v okruhu rodiny a blízkých. Tvůrci chtějí zároveň připomenout, že s rozšiřováním nemocí typu Alzheimerova choroba v současné společnosti přibývá i těch, kterých se toto téma týká a chtějí o něm veřejně mluvit.

„Film Tancuj Matyldo je dramatem, kde Alzheimerova choroba funguje jen jako katalyzátor proměny původně narušených rodinných vztahů. Dramatický nárůst tohoto onemocnění v České republice i ve světě nás vedl k přesvědčení, že tímto filmem můžeme otevřít celospolečenskou debatu na téma Alzheimerovy choroby,“ uvedla Slavíková.

Podle předního českého neurologa Jakuba Horta trpí v České republice 150.000 lidí demencí a z toho 100.000 lidí Alzheimerovou nemocí. Kromě nich má ještě několik stovek tisíc lidí mírnou kognitivní poruchu, která ale už také může být počátečním stavem Alzheimerovy nemoci.

 

Podíl.