Po ničivých povodních, které Moravu a Slezsko zasáhly v polovině září, statici na území Moravskoslezského kraje rozhodli o demolici celkem dvaasedmdesáti staveb. Z toho je třicet sedm rodinných domů. Nejvíc budov k demolici je na horním toku řeky Opavy na Bruntálsku. Jde především o Zátor, Širokou Nivu, která například přišla o budovu kina, či Brantice.

Dvě desítky demolic provedli přímo hasiči. „Jednalo se o případy, kdy budovy například ohrožovaly sousední objekty a hrozily zřícením. Zbývající připadly soukromým společnostem nebo je lidé provedli svépomocí,“ řekl ředitel moravskoslezských hasičů Radim Kuchař.

Demolice se prováděly i ve větších městech. V Krnově šly nebo půjdou k zemi tři budovy, jedna patří radnici. „Město Krnov eviduje první objekt ve svém vlastnictví, který povodeň poškodila natolik, že statik rozhodl o jeho odstranění. Jedná se o nebytový prostor na náměstí Minoritů, v němž byl do povodně zverimex. Město je v kontaktu s nájemcem a řeší s ním pronájem alternativních prostor,“ řekla mluvčí města Dita Círová.

V kraji stále pomáhají čtyři stovky vojáků

Hejtman Josef Bělica (ANO) dodal, že v Moravskoslezském kraji stále působí bezmála čtyři sta vojáků s devadesáti osmi kusy techniky. Bez plynu podle něj zůstává sto jednadvacet přípojných míst v Holčovicích na Bruntálsku. Provizorně tam je z cisterny zásobován plynem domov pro seniory. Do konce října by u většiny měla být dodávka obnovena.

Bez elektřiny je v regionu jednatřicet domů. „Kapacity dodávek elektřiny jsou dostatečné na to, aby lidé v případě potřeby mohli elektřinou topit,“ řekl a dodal, že ČEZ vyměnil tři tisíce vodou poškozených elektroměrů. Další mění.

Podíl.