Politolog Jüptner k rezignaci předsednictva Pirátů v čele s Bartošem (zdroj: ČT24)
Pirátům krajské volby nesvědčí, neúspěch byl ale výrazně větší, než si kdo dokázal představit, sdělil k rezignaci předsednictva Pirátů včetně jejich předsedy Ivana Bartoše ředitel Institutu politologických studií FSV UK Petr Jüptner. Předsednictvo tak reagovalo právě na výsledky víkendových voleb. Politolog Lukáš Valeš si myslí, že se strana stala „systémovou“ formací a selhala v tom, co slibovala, že umí.
Podle Jüptnera nebylo po výsledcích krajských voleb zcela jasné, že předsednictvo vládních Pirátů včetně předsedy Ivana Bartoše rezignuje. Je to podle něj poměrně vážná věc, od níž si někdo může slibovat zlepšení, straně to ale může přinést i další vnitřní spory.
„Rezignace Ivana Bartoše je pravděpodobně výsledek silného tlaku zevnitř pirátské komunity,“ uvedl Jüptner ve vysílání ČT24.
Pirátská trajektorie je podle něj „sestupná“. Podle Jüptnera neměli původně žádného „přirozeného nepřítele“, pak si je ale prý vybral předseda ANO Andrej Babiš jako „hlavního nepřítele“ a od té doby šly jejich preference dolů.
Jüptner si myslí, že strana nedokáže využít svoji marginální pozici ve vládě či prodat výsledky. „Krajské volby jsou hlavně disciplína, která jim úplně nesvědčí,“ sdělil s tím, že Piráti tam nemají moc silné zázemí a ani nerekrutují osobnosti mimo stranu. Neúspěch byl ale prý výrazně větší, než si kdo dokázal představit, a Piráti zmizeli z politické mapy.
„Největším rizikem pro další osud Pirátské strany je Pirátská strana sama,“ míní politolog. Má podle něj šanci si vytyčit strategii. Voliči prý nemají rádi spory, které teď mohou přijít, a pirátská komunita není úplně jednotná.
Systémoví až ultrasystémoví
Podle politologa Lukáše Valeše ze Západočeské univerzity v Plzni za neúspěchem Pirátů v krajských volbách stojí několik faktorů. „Piráti se z protestní strany, která nabízela moderní a neokoukaná řešení, stali stranou systémovou až ultrasystémovou, která rezignovala na vlastní politické priority a nedokázala se odlišit od zbytku vládní koalice,“ uvedl Valeš.
„Piráti selhali ve všem, co slibovali, že umí. Vrcholem byl zpackaný případ digitalizace stavebního zákona, ale i nefunkční projekt e-občanky,“ pokračoval politolog. V řadě témat podle něj byli k nerozeznání od dalších stran vládní koalice.
Politolog Valeš k rezignaci předsednictva Pirátů (zdroj: ČT24)
Bartoš podle Valeše předváděl „papalášské chování“ po porážce ve volbách do europarlamentu, kdy strana přišla o dva mandáty, a zejména v případě digitalizace. „Pan Bartoš zásadně odmítal převzít zodpovědnost, že by rezignoval nejen na předsedu Pirátské strany, ale především na post ministra pro místní rozvoj,“ dodal.
V současné situaci se podle Valeše ukázalo, že „již není cesty zpátky“. Podle něj rozhodla neděle, kdy rezignovala Jana Holomčík Leitnerová, která byla zodpovědná za kampaň před krajskými volbami. Důležitý byl i tlak a kritika na pirátském fóru.
„Odvozovat legitimitu vlády od krajských voleb je chybné“
„Očekával jsem to v řádu dnů, to, že to přišlo takto rychle, jsem nečekal,“ sdělil k rezignaci politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Michal Pink. Na zprávu už reagoval premiér Petr Fiala (ODS) s tím, že rezignaci respektuje a s Bartošem bude jednat o dalším postupu.
Pink předpokládá, že rok před volbami do Poslanecké sněmovny nepůjde o dramatické změny ohledně vládního angažmá. „Odvozovat legitimitu vlády od krajských voleb je chybné,“ prohlásil politolog.
Politolog Michal Pink k rezignaci předsednictva Pirátů v čele s Bartošem (zdroj: ČT24)
Členové předsednictva stranu povedou do výběru nového vedení, který by se měl uskutečnit 9. listopadu. Bartoš na lídra strany kandidovat nebude. Piráti o víkendu zaznamenali největší propad ze všech stran a přišli o 96 krajských zastupitelů. Budou mít jen tři v Plzeňském kraji.