Aktual.: 4.09.2024 13:21

Praha – Pražský Činoherní klub zahájí svou 60. sezonu 7. a 8. září hrou Nikolaje Vasiljeviče Gogola Hráči v režii Lukáše Brutovského, která se váže k historii klubu. V roce 1982 ji v překladu Leoše Suchařípy nastudoval zakladatel Činoherního klubu režisér Ladislav Smoček s herci jako Josef Abrhám, Jiří Kodet, Petr Nárožný či Jiří Zahajský. Hráče v divadle poté uváděli jako jeden z nejúspěšnějších kusů téměř deset let, během kterých odehráli 223 repríz. Kromě zářijové premiéry čekají diváky další tři nové inscenace. Novináře o tom dnes informoval umělecký šéf Činoherního klubu Martin Finger.

„Nejen dramaturgie samotná a výběr režisérských osobností, ale i další doprovodné akce v 60. sezoně odráží tendence dbát tradic a jména Činoherního klubu, a přitom být divadlem současným. Jubilejní sezona v sobě bude mít v nahuštěné podobě vše, co dlouhodobě chceme obsáhnout. V dramaturgii autorské texty psané přímo pro nás, nové hry v českých premiérách i klasická dramata v současném kabátě,“ uvedl Finger.

Současná verze hry, kterou Gogol poprvé vydal v roce 1842, byla svěřena režiséru Brutovskému, jenž přizval ke spolupráci herce Ondřeje Rychlého, Jana Hájka, Fingera, Vasila Fridricha, Vladimíra Kratinu, Jakuba Burýška nebo Viktora Zavadila. Poprvé se v Činoherním klubu představí v rolích Alexeje a Gavrilky synové herce Vladimíra Dlouhého, dvojčata Jan a Jiří.

V 60. sezoně čekají Činoherní klub další tři nové inscenace. V prosinci uvede režisér Tomáš Dianiška hru s pracovním názvem První dámy. Na konci února příštího roku bude mít premiéru moderní adaptace Ibsenovy Hedy Gablerové v režii Jiřího Havelky. V červnu zakončí sezonu inscenace hry Thomase Vinterberga a Morgense Rukova s názvem Komuna v režii Ondřeje Sokola.

Diváci mohou těšit také na další akce. V září se uskuteční v Činoherní kavárně scénické čtení španělské hry FitzRoy od Jordiho Galcerána ve spolupráci s Institutem Cervantes. Divadlo se také zúčastní akce Zažít Smečky jinak, v rámci které 21. září bude v Činoherní kavárně konat tradiční bazar a koncert. V dalších měsících naváží scénická čtení textů napsaných přímo pro Činoherní klub či z autorské tvorby domácího souboru. Také se uskuteční projekce her, jež výrazně rezonovaly během 60 let existence Činoherního klubu a byly zaznamenány ve filmu. Projekce doplní diskuse a hosté.

Nebude chybět řada koncertů osobností spojených s divadlem, podcastová série, která bude z různých úhlů mapovat šedesátileté výročí divadla. V listopadu odstartuje v rámci Týdne svobody první talk show Vasila Fridricha. Sváteční 17. listopad potom bude věnován oslavě výročí sametové revoluce, která ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla obsáhne i křest knihy a vyvrcholí koncertem herečky Báry Hrzánové. O dva dny později naváže natáčení České televize věnované výročí založení Občanského fóra, které se uskutečnilo před 35 lety v Činoherním klubu.

Podíl.