Aktual.: 23.08.2024 13:06
Jaroměřice nad Rokytnou (Třebíčsko) – Jaroměřický zámek připomíná novou stálou výstavou filmy, které v jeho kulisách vznikly nebo pro které zapůjčil vybavení. Je volně přístupná v přízemním sále za pokladnou. Zámek Jaroměřice nad Rokytnou má od roku 1990 podíl na vzniku 98 českých i zahraničních filmů a seriálů. Na mnoha z nich pracoval jako vedoucí výpravy Karel Vaňásek (1950 – 2023), kterému je proto věnovaná část expozice. Filmováním získal zámek do svého rozpočtu desítky milionů korun, řekl ČTK kastelán Radim Petr.
Poprvé Vaňáska do Jaroměřic nad Rokytnou přivedl film Juraje Herze Wolfgang A. Mozart z roku 1991. „Od té doby jsme spolupracovali. A spolupracovali jsme spolu tak dlouho, až jsme se spřátelili. Natočili jsme 40 filmů. Něco točil tady, ale většinou telefonoval, že by od nás do filmů něco potřeboval. Měl fotografickou paměť a přesně věděl, co od nás by se mu do filmu hodilo,“ řekl kastelán.
V expozici vystavil i originál ceny Emmy, televizní obdobu filmových Oskarů, kterou Vaňásek získal za svoji práci na snímku Vzestup zla. Na zdi visí také barokně stylizovaný Vaňáskův portrét. Nechali ho vyrobit jeho kolegové pro koprodukční seriál Marie Terezie, na kterém se Vaňásek také podílel a který se částečně v Jaroměřicích natáčel. „Byla to taková legrace a překvapení pro Vaňáska,“ řekl kastelán. Obraz je v seriálu zachycený ve scéně z pracovny Josefa II. Předměty zapůjčené ze zámku byly k vidění i ve filmech Tmavomodrý svět a Obsluhoval jsem anglického krále nebo ve francouzském seriálu Napoleon.
Přímo v Jaroměřicích vznikly mimo jiné filmy Nehynoucí láska a Andělská tvář nebo seriál Červený bedrník. Letos se stal zámek dějištěm i některých scén série Dcera národa zachycující osud dcery Karla Havlíčka Borovského Zdeňky. „Dcera národa se natáčela v Sále předků, byl zaplněný stovkami předmětů, protože to měla být tombola pro sbírku na Borovského dceru. A v salla tereně byla škola, kam Zdeňka chodila. A také tam hrála naše řeka,“ popsal filmování z letošního února kastelán.
Expozice vznikla v sále mezi pokladnou a salla terenou. Završila renovaci spojenou s generální rekonstrukcí elektrických rozvodů v hodnotě přes 24 milionů korun. „Měli jsme hodně přesný projekt, do nákladů jsme se pohodlně vešli a ještě jsme si mohli dovolit nějaké věci navíc, třeba elektronického vrátného. Zařízení slouží pro přesnou evidenci příchodu zaměstnanců a především k vydávání a evidenci klíčů k jednotlivým částem zámku. Usnadňuje také přístup hasičů pro případ požáru v zámku. Pokud je poplach, odemknou se jim vnější dveře na klíčovém trezoru. Vezmou si univerzální klíč a do tabletu už jim běží, kde přesně je požární poplach,“ uvedl kastelán. Zároveň hasiči dostanou informaci, že musejí použít historický klíč, který si vyzvednou u elektronického vrátného. Jinak by se třeba do Sálu předků museli dostat přes staré dubové dveře sekerou.