Aktualizace: 24.07.2024 10:41

Praha – Vyhlášení stávkové pohotovosti, o kterém dnes jednají předsedové a předsedkyně odborových svazů veřejného sektoru, neurychlí jednání vlády o růstu platů. Novinářům to dnes při příchodu na jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dohodu o úpravě platů očekává až po vládních prázdninách, které budou příští dva týdny.

„Nevím, co od toho odbory očekávají,“ řekl Válek. „Stávková pohotovost neurychlí to projednání, ani ho nezpomalí, ani ho nějak neovlivní. Těžko povede k tomu, že by byla mimořádná vláda v době vládních prázdnin, to ani technicky nejde,“ dodal.

Další ministři při příchodu na jednání kabinetu říkali, že odbory mají na protestní akce právo. Zároveň ale upozorňovali na to, že kabinet s odborovými svazy jedná a nadále jednat bude, a připomínali příslib ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), že se platy ve veřejné sféře zvýší.

Jurečka minulý týden na dotaz ČTK řekl, že vládě chce předložit návrh nařízení s růstem výdělků v rozmezí sedm až deset procent od září pro část veřejné sféry a státní zaměstnance. Ostatní by pak mohli dostat přidáno od ledna.

Platy ve veřejném sektoru stanovuje pět tabulek s jednotlivými tarify podle odbornosti a délky praxe. Jurečka chce navrhovat úpravu první tabulky pro úředníky, pracovníky v kultuře, technické pracovníky v sociálních službách a ve zdravotnictví či nepedagogické síly ve školství a také přidání pro lidi ve státní službě. Následovat by měla podle šéfa resortu práce debata o přidání ostatním pracovníkům, a to od ledna.

Ve veřejné sféře pracuje 846.300 lidí. Z nich výdělek podle první tabulky dostává 359.900 a zaměstnanců státu je 70.400. Odbory požadují přidání do tarifů od září nejméně o deset procent pro všechny ve veřejném sektoru. Původně žádaly navýšení o 15 procent. To by podle ministerstva práce do konce roku stálo 22 miliard korun. Na růst o pět procent by bylo potřeba sedm miliard korun.

Podíl.