Aktualizace: 12.07.2024 22:10

Český Krumlov – Dnešní zahajovací koncert mezinárodního Festivalu Krumlov spojil hudbu, tanec a výtvarné umění. Cyklus šesti symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany zahrála v městském parku Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Aleny Hron. 14 tanečníků v baletní choreografii Jiřího Bubeníčka pohybem ztvárnilo tři části, Vltavu, Blaník a Tábor. Pódium bylo lemováno scénografií, která je letos inspirovaná secesí a tvorbou Alfonse Muchy. Pro Muchu i Smetanu byly velkou inspirací ženy, proto letošní téma festivalu, který potrvá do 3. srpna, jsou Múzy inspirující a tvořící, uvedla ředitelka festivalu Gabriela Rachidi.

Pódium bylo netradičně hluboké 18 metrů, a to kvůli tanečníkům. Orchestr byl v zadní části, balet se odehrával před nimi. Za hudebníky byl obrovský kruh, okraj byl ozdobený secesními ornamenty inspirovanými Muchovou tvorbou. Ve středu kruhu byla obrazovka, která divákům zprostředkovala detailní záběry částí orchestru, jednotlivých hudebníků, tanečníků a dirigentky.

Festival zahájila česká hymna. Po ní následovala první symfonická báseň Vyšehrad. Následovala Vltava, kdy při první tónech na scénu postupně přišly baletky oblečené v modrých plavých kostýmech a tancem evokovaly pohyb vody. I okolní nasvícení parku se změnilo na modrou. Po ní následovala Šárka a světla změnila barvu na zelenou. Zahajovací koncert byl vyprodaný z 94 procent. Kapacita koncertů v městském parku je zhruba 1800 míst.

Po třech letech se na festival vrací barytonista Plácido Domingo. Vystoupí na dalším koncertu v sobotu také v městském parku, který je jedním ze tří míst, kde se festival odehrává poprvé. Ceny vstupenek se pohybují od 1290 Kč do skoro osmi tisíc.

Domingo v duchu letošního tématu vystoupí se dvěma umělkyněmi, se španělskou sopranistkou Serenou Sáenzovou, která letos debutovala ve Vídeňské státní opeře, a s českou mezzosopranistkou Ester Pavlů, jež pravidelně vystupuje ve Vídni i ve Státní opeře v Praze.

Festival uvede přes 40 koncertů na 13 místech jak v Českém Krumlově, tak i mimo něj. Svým hlavním i doprovodným programem oslaví Rok české hudby. Nabídne kromě komorních koncertů, také inscenaci barokní opery, symfonická díla, operety, hudbu Hollywoodu a světového muzikálu. Po celou dobu festivalu můžou nejen rodiče s dětmi zdarma navštívit festivalovou zónu v městském parku a v Klášterní zahradě. Doprovodný program tam nabídne dalších koncerty, workshopy, divadla, spojení hudby s malováním nebo cvičením a besedy s vystupujícími hudebníky.

Tři místa jsou nová. Vedle už zmíněného městského parku, premiéru bude mít Jezuitský sál Hotelu Růže, kde 17. července odehraje koncert Pocta českým skladatelkám v podání houslistky Elizabeth Jiřičkové a klavíristky Barbory Brabcové.

Třetí nové místo a zároveň mimo město bude koncert 1. srpna v kostele Svatý Kámen nedaleko Dolního Dvořiště. Společně vystoupí linecký sbor Hard-chór a český Kühnův smíšený sbor. Uvedou skladby Bedřicha Smetany a rakouského skladatele a varhaníka Antona Brucknera, který letos stejně jako Smetana slaví 200. výročí od narození.

Závěrečný koncert 3. srpna v pivovarské zahradě spojí znovu hudbu a balet. Festival připomene 460 let od Shakespearova narození. Půjde o zhudebnění divadelní hry Romeo a Julie doplněné baletní choreografií Jiřího Bubeníčka. O této hře bude před koncertem mluvit překladatel anglického dramatika Martin Hilský v zámeckém studijním centru.

Podíl.