„Jestli čeká Ukrajinu krvavé léto? Bohužel čeká. Ti, kteří si mysleli, že to bude rychlá válka, brzy zjistili, že je to chybné a mylné. Příkladem je i Vladimir Putin,“ potvrzuje bývalý zpravodaj v Rusku Miroslav Karas. Podle něj válka po dvou a půl letech pokračuje se stejnou intenzitou a nic nenasvědčuje tomu, že by boje v průběhu letoška mohly polevit. Varuje ale před novými spojenci Ruska.




32:37

Spotlight Aktuálně.cz – Miroslav Karas | Video: Tým Spotlight

Přestože si Rusové díky agresi na Ukrajině stále silněji uvědomují, jakou jsou velmocí, podle Miroslava Karase začínají na zemi čím dál více dopadat ekonomické problémy, ale i rozpad vztahů s bývalými partnerskými zeměmi. Noví přátelé Putinova režimu, jako je Severní Korea nebo Venezuela, jsou podle bývalého zpravodaje v Rusku nevyzpytatelní a pro svět by to mělo být varováním. 

„Severokorejci umí vyrábět zbraně a myslím si, že Rusové mohou být rádi za to, co dostávají. Jejich partnerství je ale nebezpečné pro svět zejména v tom, že by bylo Rusko v případě ‚nouze‘ schopno použít jadernou zbraň. Tím se netají. A současně vnímáme a víme, co se děje v Severní Koreji,“ popisuje Karas a doplňuje, že jak Vladimir Putin, tak Kim Čong-un jsou politici, kteří „nemají rádi svět a naši civilizaci“.

Putinovi se podle Karase podařilo díky válce dostat do role nenahraditelného vůdce a v zemi bohužel v opozici nenašli po smrti Alexeje Navalného nikoho, kdo by se mu postavil. Dlouholetý zahraniční zpravodaj navíc tvrdí, že je nepodstatné polemizovat například o Putinově zdravotním stavu.

„Je malicherné řešit, jestli se naklání doleva, nebo kýve hlavou na jednu nebo druhou stranu. Spíše bych se zaměřil na to, v jaké kondici je se svým okolím,“ vysvětluje Karas, podle kterého má ruský vůdce pravděpodobně problém s některými lidmi, a proto se snaží vytahovat „kamarády“, které poznal třeba ještě za studií v Petrohradu, někdejším Leningradu.

Karas v rozhovoru se Zuzanou Tvarůžkovou vzpomíná také na dobu, kdy jako zpravodaj v Rusku točil. Při některých reportážích ho sledovali, jindy zase došlo i k zadržení. „Natáčet v zemi v dobách, kdy není válka nebo nebyla válka, bylo nadmíru složité. Natáčení v Rusku v době války je o několik úrovní složitější,“ dodává novinář.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Podíl.