V New Yorku v pondělí začíná dvoudenní konference OSN, kterou hostí Francie a Saúdská Arábie, se zaměřením na dvoustátní řešení palestinsko-izraelského konfliktu. Americká diplomacie minulý čtvrtek oznámila, že se Spojené státy akce nezúčastní. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa již dříve chystanou konferenci zkritizovala jako kontraproduktivní k ukončení války v Pásmu Gazy a osvobození rukojmích a vyzvala spojence, aby se jí neúčastnili.

Konference, jejímž cílem je nastínit rámec pro palestinský stát, již byla jednou odložena v červnu kvůli izraelskému útoku na íránské vojenské objekty a jaderné provozy, do něhož se jednorázově útokem na íránské jaderné objekty zapojily také Spojené státy.

Nyní se počítá s tím, že konference bude rozdělena do dvou částí – na jednání na úrovni ministrů a následně druhé jednání hlav států a vlád před každoročním zasedáním Valného shromáždění OSN v září.

Česko bude na konferenci reprezentovat zástupce Stálé mise ČR při OSN, původně se přitom měl zúčastnit politický zástupce z ústředí. České ministerstvo zahraničí minulý týden v odpovědi na dotaz ČTK uvedlo, že Česko dlouhodobě podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, které ale musí být dosaženo přímým jednáním a dohodou obou stran. Česká republika Palestinský stát stejně jako většina zemí západní Evropy, Spojené státy či Kanada neuznává.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek oznámil, že Francie uzná stát Palestina na zasedání Valného shromáždění v září. Zatímco izraelští představitelé rozhodnutí ostře kritizovali, palestinská samospráva ho uvítala, stejně jako teroristická organizace Hamás.

Země uznávající stát Palestina

Palestinský stát uznává téměř 150 členských zemí OSN (z celkem 193 států) a dva nečlenské státy (Vatikán a Saharská arabská demokratická republika).

Seznam zemí uznávajících Palestinu se rozrostl loni na jaře o několik karibských států (Trinidad a Tobago, Bahamy, Jamajka či Barbados) a na konci května 2024 také o Irsko, Norsko a Španělsko, krátce poté následovaly Slovinsko a Arménie a zatím naposledy letos v březnu Mexiko.

První zemí Evropské unie, která palestinský stát uznala, se stalo 30. října 2014 Švédsko, kde žije početná palestinská komunita. Ještě před vstupem do EU tak učinilo několik východoevropských zemí či Kypr.

Podíl.