Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.

„Bez evropského řešení se neposuneme dál,“ řekl Fiala. Podle něj je třeba mimo jiné zlepšit návratovou politiku či blíže spolupracovat s třetími zeměmi. Kancléř zdůraznil, že je z Fialových slov vidět, že Česko a Německo „mají přesně tentýž cíl“. Tím je podle předsedů vlád návrat ke společnému unijnímu prostoru bez vnitřních kontrol.

Německo provádí namátkové kontroly na české hranici od října 2023. Letos v květnu Merzova vláda režim na hranicích ještě zpřísnila. Například německo-rakouská hranice je kontrolovaná již od roku 2015. Podle kancléře musí být do doby, než dokáže Unie účinně chránit své vnější hranice, kontroly i na hranicích vnitřních.

V reakci na německé hraniční kontroly začalo Polsko od 7. července kontrolovat své hranice s Německem a Litvou. I některé další sousední země německé opatření kritizovaly, k protiopatřením ale žádná z nich nesáhla.

Klíčovou oblastí spolupráce je bezpečnost, míní Merz

Kromě migrace byla tématem také bilaterální spolupráce. Merz označil za klíčovou oblast spolupráce bezpečnost. Rovněž ocenil českou muniční iniciativu na podporu Ukrajiny, která se přes tři roky brání ruské agresi. Označil ji za příkladnou. Fiala za německý příspěvek poděkoval.

Předsedové vlády hovořili také o lepší dopravní propojenosti obou zemí. Fiala informoval, že se německá vláda chystá schválit návrh bilaterální smlouvy o výstavbě Krušnohorského tunelu. Tuzemská vláda záměr již schválila. V plánu je i výstavba vysokorychlostní železnice na trase Praha–Berlín, sdělila zpravodajka ČT Helena Truchlá.

Merz Fialu přijal v budově kancléřství s vojenskými poctami v 17:30, poté spolu jednali přibližně půl hodiny. Jednalo se o první bilaterální setkání předsedů vlád od Merzova nástupu do funkce v květnu 2025.

Německojazyčná mutace webu Politico před příjezdem Fialy do Berlína poznamenala, že Česko je pod jeho vedením „důležitým podporovatelem Ukrajiny“, a to obzvlášť díky muniční iniciativě, která loni pomohla dodat Kyjevu 1,5 milionu nábojů. Berlín patří mezi důležité podporovatele této iniciativy.

Německý ministr zahraničí Johann Wadephul na nedávné návštěvě Prahy řekl, že Berlín přispěl už více než miliardou eur (téměř 25 miliard korun).

Diplomatické vztahy Německa

Fiala je druhým vrcholným českým politikem, který v poslední době Berlín navštívil. Předminulý týden byl v německé metropoli na pracovní návštěvě prezident Petr Pavel. Setkal se s německou hlavou státu Frankem-Walterem Steinmeierem a navštívil památník Plötzensee.

Německý kancléř, který se funkce ujal na začátku května, se už sešel téměř se všemi představiteli sousedních zemí. Den po zvolení do funkce jednal v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a ve Varšavě s polským premiérem Donaldem Tuskem. Sešel se také s premiérem Nizozemska Dickem Schoofem, dánskou předsedkyní vlády Mette Frederiksenovou a lucemburským premiérem Lukem Friedenem. Po úterním setkání s Fialou už tak zbývají ze sousedních zemí jen setkání s představiteli Belgie a Švýcarska.

Podíl.