Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.

„S hlubokým zármutkem, který slovy nelze vyjádřit, musíme oznámit, že náš milovaný Ozzy Osbourne dnes (v úterý) ráno zemřel. Byl obklopen svou rodinou a láskou,“ oznámila podle BBC rodina a poprosila o respektování soukromí.

Poslední koncert rockový zpěvák odehrál 5. července v rodném Birminghamu spolu s kapelou Black Sabbath. S ní koncertoval poprvé po dvaceti letech. Před samotným vystoupením hudebníka mu vyjádřily svůj hold známé kapely, které Osbourne a jeho skupina ovlivnili. Vystoupily kapely Metallica, Pantera, Slayer, Tool nebo Guns N’ Roses.

Chtěl být hvězdou jako The Beatles

Osbourne byl z chudé a početné rodiny. Jeho rodné jméno bylo John Michael, ale už jako malý si vysloužil přezdívku Ozzy. Jako teenager byl velkým fanouškem Beatles – právě díky nim si prý uvědomil, že bude hvězdou.

Koncem šedesátých let vznikla Black Sabbath – kapela, která si vybrala jméno podle italského hororového filmu. Skupina si všimla toho, že lidi fascinuje temnota a děsivá atmosféra, a založila na tom svou image. V roce 1970 vydala album se stejným názvem, které jim otevřelo dveře ke slávě.

„Kapela se vyhnula fasádě hipíského míru a lásky, která převládala v hudbě jejich vrstevníků, a pustila se do témat, na která si ostatní netroufli – do fantasy a okultismu,“ napsal hudební magazín Kerrang. Píseň Black Sabbath, která otevírá stejnojmenné album, měla varovat před satanismem, kapela přitom čelila přesně opačným nařčením – že ho propaguje.

Členové skupiny se nebáli nespoutaného života, který v sedmdesátých letech bujel v alternativních kruzích. „V zákulisí jsme byli opravdu šílení,“ přiznal v rozhovoru s Kerrangem kytarista Tony Iommi. „Já jsem Billa (hráče na bicí Billyho Warda) podpálil. To byly věci, které jsme dělali, a bylo to horší a horší.“

Po albech, jako byl Sabbath Bloody Sabbath, Heaven and Hell, Master of Reality nebo Paranoid, která přinesla komerční úspěch, jemuž se kapela celá sedmdesátá léta těšila, Osbourne kapelu opustil. Kvalita jejich nahrávek podle kritiků klesla a spolu s ní i morálka členů. Osbourne navíc bojoval s těžkou drogovou závislostí.

Sólová dráha

V roce 1978 vydal své první sólové album Blizzard of Ozz, se kterým slavil značný úspěch. Osbourne si dál držel mystickou a temnou image, která ho proslavila. Jeho novou manažerkou se stala jeho žena Sharon, se kterou měl pět dětí.

Vydával jedno album za druhým, za desetiletí stihl pět studiových, mimo jiné Diary of a Madman a No Rest for the Wicked a dvě koncertní turné Speak of the Devil a Randy Rhoads Tribute.

Ani v osmdesátých letech se nezbavil závislosti na drogách. Ve stejné době se navíc stal středem událostí, které mu významně zhoršily image. První z nich je známý incident, při kterém ukousl hlavu živému netopýrovi – údajně proto, že si myslel, že je to jen hračka. Závažnější ale byla letecká nehoda, při které zemřelo několik členů jeho kapely, což poznamenalo nejen další nahrávky, ale i jeho psychický stav.

V devadesátých letech jeho kariéra zpomalila, v roce 1997 ale založil Ozzfest – putovní metalový festival. Podařilo se také dát znovu dohromady Black Sabbath, kapela nahrála nové album a koncertovala do roku 2016.

Podle některých byl průkopníkem heavy metalu. On sám ale takové zařazení odmítal. „Nikdy jsem se necítil dobře, když mi dali nálepku metal,“ řekl v rozhovoru. „Když vás zaškatulkují do určitého žánru, může být velmi těžké udělat něco lehčího, akustickou skladbu nebo cokoli jiného. Kdysi to býval prostě rock. A pořád je to jen rock.“

Zdravotní stav

V roce 2003 utrpěl Osbourne při nehodě na čtyřkolce zlomeninu klíční kosti, žeber a krčního obratle. Po uzdravení ale dál nahrával a koncertoval. V nultých letech nahrál čtyři studiová album, v dalším desetiletí ale ani jedno. Šestnáct let po prvním úrazu se zranil znovu, tentokrát u sebe doma.

Při posledním úrazu si znovu poškodil krční obratle a hrozilo, že zůstane paralyzován. Musel předčasně ukončit světové turné a podstoupit několik operací. V roce 2022 vydal album s možná příznačným jménem Patient Number 9. O rok později oznámil, že mu lékaři na páteři našli nádor. Zároveň už od přelomu tisíciletí trpěl Osbourne příznaky Parkinsonovy choroby.

I tak ale chtěl ještě v životě koncertovat, i když sám říkal, že mu zbývá „maximálně deset let“. V lednu 2023 nadcházející koncerty zrušil. „Nehodlám tam vylézt a dělat polovičatého Ozzyho, který vzbuzuje lítost. Jaký to má smysl? Nebudu tam jezdit na vozíku,“ řekl tehdy Fox News. Nakonec ale 5. července letošního roku přece jen odehrál svůj poslední koncert v Birminghamu, kterého se účastnily desítky tisíc fanoušků.

Se závislostí se Osbourne potýkal většinu života. I když se pokoušel léčit několikrát už od osmdesátých let, drog a alkoholu se zbavil až kolem roku 2010. Prý mu pomohla hádka se synem Jackem. I tak ale nezůstal dokonale „čistý“.

I v pokročilém věku Osbourne podporoval mladé hudebníky. Oblíbil si třeba rockera Yungbluda, v jehož videoklipu vystupoval. Nastupujícím umělcům radil: „Nikdy se za nic neomlouvejte. Později vás pochopí. Čas vždycky ukáže.“

Podíl.