Aktual.: 18.07.2025 11:08

Paříž – Paříž, Berlín a Londýn pohrozily Íránu obnovením přísných sankcí, pokud do konce léta nedojde ke konkrétnímu pokroku ohledně uzavření nové dohody o íránském jaderném programu, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na francouzské ministerstvo zahraničí. Podle Íránu nemá obnovení sankcí právní ani morální základ.

Francouzská diplomacie informovala, že ministři zahraničí Británie, Francie a Německa a šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová v telefonickém rozhovoru naléhali na íránského ministra zahraničí Abbáse Arakčího, aby okamžitě obnovil jednání s cílem dosáhnout pevné, ověřitelné a udržitelné dohody o íránském jaderném programu.

Íránský ministr zahraničí Arakčí uvedl, že k obnovení sankcí nejsou „morální, legální základy“. Evropské země Arakčí vyzval, aby „jednaly odpovědně a nechaly stranou politiky výhrůžek a nátlaku“.

Šlo o první telefonát evropských ministrů zahraničí s jejich íránským protějškem od doby, co Izrael a Spojené státy v polovině června podnikly letecké útoky na íránská jaderná zařízení, napsala agentura Reuters.

Již v úterý francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot uvedl, že Francie a její partneři začnou pracovat na obnovení sankcí, pokud do konce srpna Írán nepřijme jasné a ověřitelné závazky ohledně svého jaderného programu. Prohlášení francouzské diplomacie z dnešní noci uvádí pak jako termín „do konce léta“.

Británie, Francie a Německo spolu s Ruskem a Čínou zůstávají stranami dohody z roku 2015, v níž se Teherán zavázal za zrušení ekonomických sankcí omezit svůj jaderný program. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která dohodu formálně zpečetila, vyprší letos 18. října. Podle jejích podmínek by sankce mohly být znovu zavedeny během přibližně 30 dnů.

Evropané koordinují postup se Spojenými státy. Telefonát s íránským ministrem zahraničí o jaderném programu následoval po setkání evropských ministrů s jejich americkým protějškem Markem Rubiem na začátku tohoto týdne.

Izrael zahájil válku proti Íránu 13. června a útočil na cíle po celé zemi, včetně jaderných zařízení. USA zhruba týden poté do konfliktu zasáhly a bombardovaly tři nejdůležitější jaderná zařízení. Před zahájením izraelských útoků na Írán Teherán a Washington o íránském jaderném programu jednaly asi dva měsíce. Cílem bylo omezit jaderný program a zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, připomněla DPA.

Po červnových leteckých útocích inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) opustili Írán. Teherán sice naznačil, že je otevřený diplomacii, ale nic nenaznačuje tomu, že by se bezprostředně chystalo obnovení jaderných rozhovorů mezi Washingtonem a Teheránem. Diplomaté podle agentury Reuters tvrdí, že i kdyby se jednání obnovila, dosáhnout komplexní dohody do konce srpna se zdá nereálné, zejména bez inspektorů MAAE coby agentury OSN na místě, kteří by posoudili aktuální stav íránského jaderného programu.

Podíl.