Nekvalitních paliv u českých čerpacích stanic ubývá. Alespoň tak lze číst informace, které poskytuje Česká obchodní inspekce. Ta už řadu let zveřejňuje seznam pokut, které udělila pumpařům za špatná paliva. Za posledního půlroku jich ale přibylo jen naprosté minimum a za posledních několik měsíců jen jediná. A to ještě trochu letitá.

„V květnu vyhověly všechny vzorky pohonných hmot,“ hlásí suše titulek tiskové zprávy na webu České obchodní inspekce (ČOI) z konce června letošního roku. Není to přitom poprvé, co letos kontroloři nenašli žádný prohřešek. Třeba v únoru také vyhovělo všech 249 odebraných vzorků, v květnu jich bylo „jen“ 154. Na druhou stranu třeba v dubnu z 210 vzorků nevyhověly dva: jeden u benzinu a jeden u LPG.

Každopádně i květnová čísla ukazují, že kvalita paliv u českých čerpacích stanic stoupá, což dále potvrzuje také web Kverulant. Ten každé čtvrtletí sestavuje mapu, kterým pumpám se podle udělených pokut ČOI vyhnout. Tedy sestavoval. „V druhém čtvrtletí roku 2025 však Kverulant novou mapu nesestaví. Důvod je prozaický, přibylo jen jedno pravomocné rozhodnutí o pokutě 110 000 Kč pro čerpací stanici v Novém Bydžově,“ píše web.

Pokutu 110 tisíc korun, která patří za poslední dobu k nejvyšším, udělila ČOI podnikatelce Radce Novákové. Ta provozuje pumpu v Novém Bydžově a pokutu dostala v listopadu 2024. Navíc za vzorky nafty odebrané už v lednu roku 2022.

Oba vzorky nevyhověly v ukazateli „bod vzplanutí“. Minimální hodnota stanovená normou je 53 stupňů, u prvního vzorku byla zjištěná hodnota 46 a u druhého 48,83 stupňů. Nízký bod vzplanutí znamená, že se do prodávané nafty dostal benzin.

Protože se ale podnikatelka odvolala proti původnímu rozhodnutí, pokuta jí byla potvrzená na konci března a lhůta pro zaplacení vypršela až na konci dubna. Letos takto ČOI zveřejnila i s tímto celkem pět rozhodnutí o udělení pokuty. O čtyřech z nich jsme psali už zde, takže je můžeme jen připomenout.

Pokutu 30 tisíc korun dostala firma AD Mach, která provozuje čerpací stanici v Košťálově. Vzorek Naturalu 95 měl více ethanolu a také celkového obsahu kyslíku než povoluje maximální hodnota normy. Stejně vysokou pokutu dostala také společnost F1 Petrol provozující čerpací stanici FreeOneShop v obci Kraslice, Hraničná. Dokonce i problém u odebraného vzorku Naturalu 95 byl stejný: více ethanolu i celkového obsahu kyslíku.

30 tisíc korun musela zaplatit také společnost Hunsgas, která v Lysé nad Labem provozuje čerpací stanici Prim. Tam pro změnu prodávali LPG s větším množstvím síry než povolují limity. A konečně společnosti Eurobit, která mimo jiné provozuje čerpací stanici na Těšínské ulici v Ostravě, udělila ČOI pokutu 80 tisíc korun, protože vzorek nafty měl nižší bod vzplanutí než stanovuje norma.

I v návaznosti na to, že kvalita pohonných hmot dle kontrol stoupá, požádala inspekce o snížení minimálního počtu odběrů vzorků paliv na polovinu aktuálního limitu. Zatím jde o návrh, který by ale podle ministerstva průmyslu mohl ročně ušetřit asi 16,9 milionu korun. Více jsme o tom psali zde.

Podíl.