Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
„Takovéto nekontrolovatelné medializované vynášení pracovních hypotéz může výrazně zkomplikovat vyšetřování, ohrozit jeho úspěch a dokonce poskytnout pachatelům možnosti zahladit stopy. Někteří představitelé České republiky svými vyjádřeními ohrozili vyšetřování,“ řekl Šutaj Eštok.
Ministr se postavil proti tomu, aby „slovenská policie nebo slovenské ministerstvo vnitra bylo zatahováno do politických her, které se s přibývajícím časem a krácením termínu k parlamentním volbám v České republice jako by začaly vynořovat“.
BIS výroky slovenského ministra nekomentovala. „Pro nás jako jednoho z členů mezinárodního týmu je zásadní se vrátit k podstatě. Při mimořádně úspěšné společné akci jsme chytili pachatele, který loni vyděsil tisíce rodin. Vrátili jsme občanům klid, aby se nemuseli bát o své děti. Nic jiného není důležitější,“ uvedl Šticha.
Podle Šutaje Eštoka se český policejní prezident omluvil své slovenské kolegyni Janě Maškarové za některá vyjádření, která v kauze zazněla.
„Vyšetřovací verze nebyly ke zveřejnění“
Slovenský ministr vnitra prohlásil, že libovolné vyšetřovací verze případu včetně možné ruské stopy nebyly určené ke zveřejnění, neboť jde o hypotézy, jež nebyly podložené důkazy a nebyl vydán pokyn ani povolení k jejich zveřejnění. Uvedl, že s iniciativou na vytvoření společného vyšetřovacího týmu v případu přišla Bratislava.
Maškarová na společné tiskové konferenci se Šutajem Eštokem vyšetřování kauzy nekomentovala. Zdůvodnila to tím, že to nepovolil úřad evropské justiční spolupráce Eurojust. Ten bude podle ní o věci informovat v pondělí a následně tak učiní i slovenská policie.
Místopředseda slovenské sněmovny a bývalý policejní prezident Tibor Gašpar (Smer) řekl, že tvrzením, že zadržený muž byl pravděpodobně placen z Ruska, chtěla BIS zakrýt podstatný fakt, že jde o Ukrajince. „Jsem znechucen z toho, jak to komunikují zejména partneři z Česka, to je nehorázné,“ řekl Gašpar ve vysílání internetového kanálu Infovojna.
Podle něj poslanci slovenského parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost už po loňských výhrůžkách školám na Slovensku a v Česku dostali od slovenských bezpečnostních složek informace o ukrajinském pozadí výhrůžek.
Jeho stranický kolega Erik Kaliňák (Smer), který je také šéfem poradců premiéra Roberta Fica, zase označil ředitele BIS Michala Koudelku za klauna.
Více pachatelů?
Gašpar dále tvrdil, že za výhrůžkami nemohl být pouze jeden člověk. „Toto nedělala jedna osoba. Osobně si myslím, že je to skupina lidí, která se snažila rozvrátit politické poměry na Slovensku,“ uvedl. Gašparův syn Pavol, který je šéfem slovenské civilní tajné služby SIS, ve středu uvedl, že jakákoliv vyjádření k ruské či ukrajinské stopě jsou předčasná a zbytečně rozdělují společnost. Podle něj zadržený Ukrajinec nemusí být jediným pachatelem.
Slovenská opozice už ve středu kritizovala slovenskou policii a Šutaje Eštoka za to, že zamlčeli podle nich právě klíčovou informaci, že zadržený Ukrajinec byl pravděpodobně placený z Ruska. Šutaj Eštok se vůči kritice ohradil. Tuto informaci zveřejnila BIS poté, co slovenská policie oznámila zadržení podezřelého. Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zase uvedl, že česká policie ve středu ještě nechtěla o případu informovat.