Aktual.: 15.07.2025 13:30

Praha – Nepřijetí takzvané rozvodové novely občanského zákoníku s ustanovením o nepřijatelnosti fyzických trestů u dětí by byla podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové strašlivá a fatální chyba. Řekla to dnes novinářům. Reagovala tak na výzvy prezidentovi Petru Pavlovi, aby normu vetoval. Zmocněnkyně je přesvědčena o tom, že změny kodexu přispějí k ochraně dětí. Shodla se na tom dnes na debatě s experty z justice, organizací na pomoc ohroženým dětem i výzkumných institucí.

Vládní novela občanského zákoníku by měla od příštího roku zjednodušit a urychlit rozvody a úpravu péče o potomky. Stanovuje také nepřijatelnost fyzických trestů u dětí, jejich duševního strádání a ponižujícího jednání s nimi. Parlament kodex schválil, teď čeká na podpis prezidenta. Kritici tvrdí, že norma na děti nepříznivě dopadne. Vadí jim zavedení rovnocenné péče o děti, vypuštění kritérií posuzování, možnost obchodovat s pohledávkami na výživném či zavedení prozatímních rozhodnutí místo rychlých předběžných opatření. Podle stěžovatelů norma nezohledňuje domácí násilí. Podle expertů z justice, organizací na pomoc ohroženým dětem či z výzkumných institucí naopak ochranu dětí posílí.

„Považovala bych to za strašlivou chybu, pokud by zásadní novela, o kterou jsme usilovali desítky let, měla být kýmkoliv ohrožena. Byla bych velmi nešťastná, kdyby se zásadní změna zastavila. Novela má potenciál změny, a tou je důslednější, systematičtější ochrana dětí. To je nad vším ostatním. Teď by bylo fatální chybou celý zákoník pohřbít,“ uvedla zmocněnkyně. Po případném prezidentově vetu by Sněmovna už nemusela do voleb stihnout normu znovu schválit.

Česko patří podle prozatímního dětského ombudsmana Alexandra Víta Schorma k posledním dvou zemím v Evropě, které nemají dosud uzákoněný zákaz bití dětí. Novelu označil za klíčovou. Podle Šimáčkové Laurenčíkové představuje chybějící úprava dluh, který norma srovnává.

Podle výzkumu Výzkumného institutu práce a sociálních věcí (RILSA) se naprostá většina rozcházejících se rodičů dokáže o péči a výchově dohodnout, uvedla výzkumnice Jana Paloncyová. Míní, že novela to ještě podpoří a pracovníci služeb se pak budou moci víc věnovat rodinám, které potřebují pomoci.

Podle Pavly Belloňové z ministerstva spravedlnosti se kritici při přípravě novely na autory neobrátili. „Pokud je problém se zrušením výlučné, střídavé či společné péče, tak dochází ke zrušení nálepek. I v rámci rozhodování není nutné stanovit péči půl na půl, vždycky se zohlední nejlepší zájem dítěte,“ uvedla Belloňová. Dodala, že norma obsahuje i záruky proti kupčení s pohledávkami na výživném.

Právní expertka Renáta Šímová míní, že za kritikou je nepochopení rozdílu mezi rovnocenností rodičů a rovnoměrností péče. Novela podle právničky nebrání tomu, aby se o dítě staral většinu času jeden z rodičů, pokud to bude v potomkově nejlepším zájmu. „Je zřejmé, že když to bude dvouměsíční kojenec, tak jeho individuální zájem bude být u primárního pečovatele,“ podotkla odbornice. Míní, že odstranění kritérií posuzování podle ní dává prostor zohlednit u jednotlivých dětí všechny okolnosti.

Zmocněnkyně řekla, že na novelu navážou další opatření. Patří mezi ně informační kampaň, školení soudců i dalších profesí, posílení služeb pro ohrožené rodiny či podpora přetíženým rodičům. K ochraně má přispět i zákon proti domácímu násilí, který platí od července.

Podíl.