
Část zákazníků po nich neustále volá, Škoda Auto je ale k jejich prosbám hluchá. Až na několik studentských konceptů v její nabídce posledních deset let chybí klasické lehké užitkové auto. Naposledy bylo něco takového odvozené od MPV Roomster. Britské zastoupení teď lehkou užitkovou škodovku vrací do hry, odvozená je od elektrického Enyaqu.
Když před deseti lety definitivně skončila výroba Roomsteru, odešel s ním i užitkový Praktik. Ten nebyl ničím jiným než zmíněným MPV bez zadních sedadel a se zaslepenými zadními okny bez otevírání. A také šlo o poslední lehký užitkový vůz s okřídleným šípem. Přitom historicky podobné auto do nabídky Škoda Auto vždy patřilo, ať už vycházející z Favoritu, Felicie, Fabie, nebo na některých trzích i Octavie.
Až britské zastoupení teď alespoň pro lokální trh vrací do hry „užitkovou škodovku“. A cesta k ní nebyla jiná než u Praktiku.
Enyaq Cargo totiž jednoduše přišel o zadní sedačky, za ty přední je nainstalovaná pevná přepážka s malým oknem. Zadní boční okna jsou důsledně zatmavená a nemají elektrický stahovací mechanismus, páté dveře pak mají na okně síť. A ložná plocha má praktickou podlahu s možností rozdělení na individuální segmenty pomocí přepážek. Je v ní i schránka na dobíjecí kabely.
To je vlastně v kostce celá modifikace jinak standardního Enyaqu. Britské zastoupení škodovky na ní spolupracovalo se specializovanou firmou Strongs Plastic Products. Jak tak trochu její jméno předesílá, jsou přepážka i podlaha vyrobené z plastu.
Britské zastoupení uvádí, že od začátku je Enyaq Cargo registrovaný jako lehký užitkový vůz, což s sebou přináší různé daňové úlevy. Auto si nicméně také mohou koupit jen firemní zákazníci přes fleetovou větev britského zastoupení Škoda Auto.
Cena přestavby začíná na 1815 librách (necelých 52 tisíc korun) bez daně – vyšplhat se ale podle požadavků zákazníka může i výše -, plus samozřejmě i samotné auto. Enyaq Cargo je k dispozici jen jako SUV ve verzi 85 a 85x, tedy se 77kWh baterkou a pohonem zadních nebo všech kol. Škoda uvádí, že by přestavbou neměl nikterak utrpět dojezd – ten je tak 578, respektive 534 kilometrů. Enyaq 85 ve Velké Británii začíná v přepočtu na 1,26 milionu korun.
O nosnosti ani dalších praktických údajích se tisková zpráva nezmiňuje. Je tak vysoce pravděpodobné, že Enyaq Cargo je na tom v tomto ohledu stejně jako standardní model: až 584 kilo u verze 85 a až 595 kilo u verze 85x. Dodejme, že kufr osobní verze má se složenými sedačkami objem 1710 litrů.
Nápad na užitkový Enyaq vzešel původně od největšího britského poskytovatele elektrické energie National Grid Energy Distribution, který si loni pořídil 70 elektrických škodovek přestavěných do podoby užitkového vozu.