Ukrajina se snaží decentralizovat svou energetickou soustavu, ale v Zakarpatí se tento projekt setkal s odporem. Ukrajinská firma po přesunu z východu země staví větrné turbíny vysoko v horách, což podle ekologů likviduje přírodu. Jak zjistil štáb České televize, stavba zřejmě souvisí se slibem dodávat zelený vodík do zemí Evropské unie včetně Česka.

Do pěti let se pohled na přírodu Karpat zřejmě změní. Na téměř každém vrcholu hor má stát dohromady nejméně 225 větrných turbín. „Naši přírodu bude evropský kontinent, Evropská unie, prostě využívat jako zdroj své takzvané zelené energetiky,“ prohlásila ekoložka z hnutí Zachraňte Pikuj Natalija Višněvská.

Ekologové tvrdí, že firma větrníky buduje v odlehlých lokalitách a na chráněných územích, čímž likviduje tamní ekosystémy. „Porušují zákon ohledně posudku vlivu na životní prostředí. Bez této dokumentace už teď staví na Polonině Runě,“ upozornila ekoložka z Užhorodské národní univerzity Oksana Stankevyč-Volosjančuková.

Ekologové budování větrníků v blízkosti slovenských hranic spojují s memorandem, které Kyjev předloni podepsal s Evropskou unií. Země se tehdy zavázala, že do roku 2030 začne bloku dodávat vodík. Ruská okupace a boje ji ale připravily o východní regiony, proto se energetické aktivity přesunuly na západ Ukrajiny.

„Na tomto místě je výstavba v pokročilejší fázi. Je tu vidět příprava základní desky jedné z turbín, která se stane naprostou dominantou horizontu těchto hor,“ hlásila přímo z jednoho staveniště zahraniční zpravodajka ČT Darja Stomatová.

Spory došly až k soudu

„Řada sporů ohledně stavby větrných elektráren na Zakarpatí už došla až do soudní síně. V tomto případě stížnost podala občanská organizace. Ta ale tvrdí, že obhajoba celkový proces prodlužuje,“ dodala Stomatová.

Štáb ČT oslovil jednu ze stavebních firem. Na kritiku ekologů reagovala slovy o vytváření pracovních míst. A také tamním obyvatelům slibuje poskytnutí tří procent z výdělku. Na konkrétnější otázky ale odmítla společnost odpovědět.

„Můžu komentovat jen obecně, ale odpovídat na to nebudeme,“ vyjádřila se tisková mluvčí firmy Wind Parks of Ukraine a Friendly Wind Technology LLC Olha Poštak. Podobně vyhýbavé jsou i lokální úřady, které předtím musely stavbu turbín povolit. „Rozhodují poslanci,“ prohlásila šéfka samosprávy obce Turie Remety Nadija Divická.

Podíl.