Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.

Středočeská obec Mezouň má kolem šesti set obyvatel, mnoho z nich je v seniorním věku s omezenou možností cestovat za úřady mimo domov. Služba ověřování tam bude fungovat v budově obecního úřadu. Lidé ji budou moci využít v pondělí a ve čtvrtek.

„Naše snaha v podstatě vychází z požadavků občanů,“ přibližuje starosta Mezouně Miroslav Peleška (nestr.). „Jako obec už v podstatě máme personální kapacity. (…) Na podzim by kolegyně měly absolvovat všechna potřebná školení,“ dodává.

Zavést ověřování chce teď celkem patnáct obcí v osmi krajích, naopak obce Míchov na jihu Moravy a Cikháj na Vysočině požádaly o vyřazení ze seznamu. V současné době je služba podle ministerstva vnitra dostupná na více než 4600 úřadech.

Ověřování se neprovádí elektronicky, nýbrž stále ručně. Velmi žádaná je služba třeba v Praze 2, kde pracuje pět ověřovatelek. Za rok každá z nich vyplní čtyři až pět knih, do každé se pak vejde dvě stě zápisů.

„U nás chodí cirka šedesát procent lidí na ověřování a čtyřicet procent lidí na služby u Czech POINT,“ vysvětluje vedoucí oddělení ověřování na Úřadu městské části Prahy 2 Lucie Knyjová. Služba ověřování funguje nezávisle i na pobočkách Czech POINT.

„Mnohdy se třeba i právě občané pletou, že tam, kde je Czech POINT, tak je možné ověřovat. (…) Není to automatickou součástí,“ upozorňuje vedoucí oddělení Czech POINT Helena Duffková z Digitální a informační agentury.

Ověřování pak provádějí také notáři, za podpis si počítají 85 korun. Na úřadech tato služba vyjde na 50 korun. Menší finanční rozdíl je pak u opisu listiny – u notáře zaplatí zájemci 36 korun, na úřadě pak o šest korun méně.

Podíl.