Německé úřady začaly jednat se Sýrií o deportaci Syřanů, kteří se dopustili v evropské zemi zločinu. V sobotu to řekl mluvčí německého ministerstva vnitra agentuře AFP. Ministerstvo nařídilo Spolkovému úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) odebrat mezinárodní ochranu Syřanům, kteří se dopustili zločinů či jsou nebezpeční. Podle agentury se tak stalo ve zhruba osmi desítkách případů.
Rakousko tento týden oznámilo, že vyhostilo Syřana, který byl pachatelem trestného činu. Stalo se tak poprvé po patnácti letech. Evropské země zvažují změnu přístupu k uprchlíkům ze Sýrie poté, co v prosinci padla vláda autoritářského prezidenta Bašára Asada.
Podobný krok se chystají udělat i německé úřady, píše v nedělním vydání deník Die Welt. Tuto informaci následně potvrdilo ministerstvo vnitra agentuře AFP. Podle mluvčího ministerstvo nařídilo BAMF odebrat ochranu Syřanům, kteří se dopustili trestného činu. To by pak otevřelo cestu k jejich vyhoštění. O tom Berlín jedná s představiteli nové přechodné vlády, která nahradila u moci Asada.
Podle agentury AFP spolkový úřad od ledna do května zahájil 3500 řízení o odebrání ochrany. V 79 případech pak BAMF k odebrání ochrany přistoupil. Dalších zhruba osm set Syřanů se do vlasti vrátilo v rámci programu dobrovolného odchodu.
V Německu žije na milion Syřanů, mnozí z nich do země přišli v letech 2015 a 2016. Vláda spolkového kanceláře Friedricha Merze chce deportovat ze země zločince, kteří pochází ze Sýrie a Afghánistánu. Obě země byly dlouho považované za nebezpečné, což deportace znemožňovalo.