Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.

Bez proudu zůstaly v pátek hodinu a půl závody největšího výrobce automobilů v Česku Škoda Auto. Situace se dotkla výroby v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Škody bude společnost znát po víkendu. Kompletně obnovit provoz navíc nebylo možné hned. „Náběh bude postupný v závislosti na poskytnutých elektrických kapacitách sítě,“ uvádí vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera.

Nejdelší výpadek elektřiny v historii fungování má za sebou sklárna v Novém Boru. Proud tam nešel zhruba čtyři a půl hodiny a podle ředitele jen minuty sklárnu dělily od katastrofy. „Každý den ztráty výroby znamená pro nás nějaké tři miliony nákladů. To všechno je ale předčasné, protože samozřejmě do toho patří to, že došlo ke znehodnocení vyrobeného skla,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Crystalex Nový Bor Tomáš Januš.

„Ono se to nasčítá, na druhou stranu minimálně z části to pokryjí pojistky,“ dodává viceprezident Hospodářské komory ČR a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Velké obchody většinou zapojily náhradní zdroje energie. Menší musely zavřít. „Celkové ztráty pro obchody budou rozhodně v řádech milionů korun,“ upřesňuje Prouza.

„Tržby byly poloviční,“ říká majitel restaurací

Ještě větší škody způsobil výpadek proudu stravovacím provozům. Majitel Šenkýrny Luděk Hanzlík má pět restaurací v Praze. Ve třech elektřina v poledne vypadla. Třeba v části Jižní Město. „Tady máme největší obraty a proud začal jít až ve tři hodiny. My jsme tady měli přes obědy rezervaci pro třicet lidí. Tržby byly poloviční, ale aspoň něco,“ říká Hanzlík.

Platební terminály měli nabité, s účtováním problém nebyl. Nemohli ale vyhovět zákazníkům, kteří chtěli jídlo s sebou. „My jsme jim to neměli jak zabalit, protože máme takovou tavicí techniku, a když nejde proud, tak to nefunguje,“ přibližuje Hanzlík.

  • Společnost ČEPS, která je provozovatelem sítě, vydala základní sled včerejších událostí: Před polednem se přetrhlo klíčové vedení V411 a vypadl blok v ledvické elektrárně. O chvíli později se bez proudu ocitl milion odběrných míst. A v ten moment také začal platit stav nouze.
  • Rozsáhlé problémy lidé po poledni registrovali hlavně ve středních, severních a východních Čechách. Naopak západu a jihu Čech nebo Moravy se kolaps nedotkl.
  • Energetici začali pracovat na nápravě. Rozvodny u hlavního města se k provozu vrátily kolem druhé odpoledne. Do tří fungovaly už všechny stanice. Některým odběratelům ale proud začal jít až později.
  • V deset večer ČEPS dokončil opravu prvotní příčiny a k půlnoci skončil stav nouze.
  • Praha čelí velkým výpadkům dodávek elektřiny častěji než jiná města. Jen za poslední čtvrtstoletí energetici evidují osm havárií. Typickým důvodem byly požáry rozvoden nebo trafostanic.
  • Blízko tak rozsáhlé krizi jako v pátek ale Česko bylo v moderní historii jen jednou, a to 25. července 2006. Přetíženou síť tehdy postihly výpadky a platil stav nouze. ČEPS ale nakonec dodávky nepřerušil, jen omezil odběr velkým podnikům.

Zdroje: ČEPS, ČT24

Kdo si chtěl jídlo objednat přes rozvoz, problém nemusel vůbec zaznamenat. „Ne každého postihl výpadek ze sta procent, takže co se týče absolutních čísel, tam jsme v podstatě neviděli žádnou změnu a byly to jednotky objednávek, které jsme nebyli schopni doručit,“ uvádí obchodní ředitel společnosti Foodora Tomáš Kýček.

Provozy se budou snažit lépe připravit, očekává Svaz obchodu

Třeba síť bageterií měla potíže po celé republice. Nejvíce v Praze, Hradci Králové a Liberci. Vzhledem k tomu, že výpadek nastal v poledne, což je nejvytíženější část dne, ztráta někde dosáhla až k 35 procentům denních tržeb. Některé pobočky navíc musely zlikvidovat část zásob. „Situaci nadále vyhodnocujeme a zároveň zvažujeme posílení našich krizových plánů pro obdobné mimořádné události,“ říká provozní ředitel firmy Bageterie Boulevard Jiří Štěpánek.

Svaz obchodu a cestovního ruchu předpokládá, že i další provozy se budou snažit na výpadky lépe připravit. Pro malé podniky to ale bude stále příliš velká investice.

Podíl.