Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.

Podle nového návrhu Evropské komise mají být emise skleníkových plynů v roce 2040 o devadesát procent nižší než v roce 1990. Jedná se o průběžný klimatický cíl, který má doplnit již platné milníky pro roky 2030 a 2050. Proti návrhu vyjádřili některé země nesouhlas, včetně Česka.

„Nový klimatický cíl nedává smysl, ale věděli jsme o něm od nástupu (šéfky Evropské komise) Ursuly (von der Leyenové), která ve svém projevu avizovala, že je to její priorita a že se bude za každou cenu snažit prosadit snížení o devadesát procent,“ komentovala Peštová.

„Nějaký cíl potřeba je. Ovšem ne tak striktní. Je nutné, abychom říkali, že emise skleníkových plynů budeme postupně snižovat. Víme totiž, že fosilní zdroje jednou dojdou a budeme se muset dostat k výrobě energie, která fosilní nebude,“ upozornil Hruška a dodal, že je třeba vědět, kam se dále v otázkách získávání energie ubírat.

Poslankyně také zmínila téma elektromobility, které podle ní Evropská unie aktivně prosazovala. „Momentálně máme v Česku 45 tisíc aut poháněných elektřinou. Příští rok to má být 250 tisíc. Většina lidí si zkrátka elektromobil nemůže dovolit. Je možné jít cestou hybridu, kde je ale dojezd sto kilometrů, u plug-in hybridu ještě menší. Budou potřeba dotace na to, aby elektromobily vznikly, a pak další, aby vůbec jezdily,“ kritizovala Peštová.

Podle Hrušky odchod od fosilních paliv a investice do moderních technologií jsou smysluplné. Stejně důležitá jako investice do dekarbonizace je podle něj rovněž ta do krajiny, ne-li důležitější.

Reforma emisních povolenek

Peštová je také toho názoru, že systém emisních povolenek by měl být reformován. Podle ní jsou bezplatné povolenky pro firmy naprosto klíčové a průmysl potřebuje, aby došlo ke změně v systému ETS 1 a ETS 2.

Pro změnu ve fungování emisních povolenek by byl i Hruška. „Náš průmysl je založený na fosilních zdrojích, což je pro Česko nevýhodné. Já bych se změnou souhlasil, ale je zároveň nutné klást důraz na nalezení jiných zdrojů energie,“ podotkl.

„Jestli by se dělaly změny, tak nejen v rámci Evropy. Když se podíváte do Spojených států, tak tam jsou povolenky nastavené v každém státě jinak. Musí se to sjednotit, aby konkurenceschopnost byla pro všechny stejná,“ reagovala Peštová.

Podíl.