
Pentagon v úterý překvapivě pozastavil některé dodávky amerických zbraní Ukrajině, včetně systémů protivzdušné obrany Patriot a střel dlouhého doletu. Rozhodnutí však nezaskočilo pouze Kyjev, ale i část americké administrativy a Trumpovy spojence. Kyjev mezitím hledá nové cesty, jak americké zbraně získat. Pomoci by mu mohly evropské státy.
Podle serveru Politico o zastavení dodávek zbraní nevěděli ani někteří členové Kongresu, ministerstva zahraničí či diplomaté Spojených států v Evropě. Za nečekaným krokem podle serveru stojí náměstek amerického ministra obrany Elbridge Colby a úzký okruh jeho poradců, kteří varují před nízkými zásobami munice v amerických skladech. Rozhodnutí prý padlo bez širší koordinace s Bílým domem či dalšími resorty.
Zastavením dodávek zbraní byli zaskočeni i někteří spojenci prezidenta Donalda Trumpa, kteří upozorňují na chaotické řízení i fakt, že dodávky byly zastaveny i přesto, že některé zásilky už byly připraveny v Polsku. Bílý dům sice tvrzení o nedostatečné koordinaci odmítá, ale zároveň připouští, že Pentagon průběžně reviduje exportní politiku ve znamení domácí bezpečnosti a strategie „America first“.
Kyjev mění taktiku
Rozhodnutí vyvolalo na Ukrajině nervozitu. Země aktuálně čelí ruské letní ofenzivě na severovýchodní frontě a některé americké zbraně, jako jsou například systémy protivzdušné obrany Patriot, jsou pro ukrajinskou armádu klíčové. Kyjev se proto snaží prosadit nový přístup pro získání zbraní: evropské země by mohly ze svých obranných rozpočtů nakoupit americké zbraně, které by pak předaly Ukrajině.
Tento návrh přichází v době, kdy se evropské státy zavázaly vydávat více prostředků na obranu a hledají kreativní způsoby, jak toho dosáhnout. Peníze za nákup amerických zbraní pro Ukrajinu by se tak mohly započítávat do nových obranných výdajů NATO, které byly na červnovém summitu v Haagu zvýšeny na pět procent HDP.
Raketový systém Patriot | Foto: Aktuálně.cz/Youtube/Raytheon Technologies
Podle anonymních zdrojů serveru Politico by transfery zbraní musely být schváleny americkou vládu. Zatím však nepadly žádné pevné závazky. Jednou z komplikací mohou být tradiční omezení Spojených států na používání amerických zbraní jejich spojenci. Za Bidenovy administrativy byly například zadrženy dodávky britských střel Storm Shadow na Ukrajinu, protože obsahovaly americké součástky. I tyto otázky budou součástí jednání, uvedl ukrajinský představitel.
Již před rozhodnutím o zastavení zbrojních dodávek se Kyjev potýkal s problémy, jak se bránit ruským technologiím, taktice i počtu vojáků. Rusko již nasazuje manévrovatelné balistické střely, které se dokážou vyhnout radarům systému Patriot a každou druhou až třetí noc vypouští rekordní počty bezpilotních letounů, které bombardují Ukrajinu. Zastavení dodávek obranných systémů tak bude na Ukrajinu vyvíjet další tlak.