Armáda České republiky (AČR) do kolektivní obrany Severoatlantické aliance musí být schopná poskytnout dvě pozemní brigády, přiblížil ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jan Jireš v Událostech, komentářích, které moderoval Daniel Takáč. Kromě závazků vůči NATO armáda zároveň buduje i vlastní obranyschopnost na území Česka, dodal první zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč.

„Česká republika musí být schopna přispět do aliančních operací kolektivní obrany dvěma podzemními brigádami. Téměř celá česká armáda v té struktuře, jak jsme ji zamýšleli, se stává součástí aliančních požadavků,“ sdělil Jirák.

Proto je podle něj potřeba pokračovat zejména v rozdělaném budování těžké brigády. „Přidat k tomu kompletní modernizaci střední brigády a všechny další věci, zejména logistické prvky, které potřebujeme na podporu spojeneckých sil na území České republiky. K čemuž jsme se zavázali v červnu v rámci nového balíku,“ řekl Jireš. Dodal, že hlavní závazky by měla mít Praha hotové do roku 2032.

Upozornil, že Aliance své požadavky na schopnosti členských zemí mění každé čtyři roky. Doteď tedy Česko pracovalo s požadavky, které platily od roku 2021. Ty jsou obsažené i v cílech, které přijalo NATO v roce 2025, ale s ohledem na „bezpečnostní prostředí, ve kterém se nacházíme“, jsou požadavky na schopnosti kvalitativně i kvantitativně vyšší. „Zejména v oblasti protivzdušné obrany budou požadavky na spojence přibližně o 400 procent vyšší, než byly doteď,“ upozornil vedoucí pracovník ministerstva.

Závazky i vlastní obranyschopnost

Těžká brigáda musí mít tři mechanizované prapory, jeden tankový prapor, dělostřelecký oddíl a logistickou i ženijní podporu. Celkem se tedy jedná zhruba o dvě stě kusů bojových vozidel, šedesát tanků a 24 kusů děl. K těžké brigádě patří i systémy velení a řízení, shrnul Hlaváč.

„Musíme dobudovat schopnosti, které jsme začali a které potřebujeme do kolektivní obrany. Zároveň potřebujeme dobudovat schopnosti, které povedou k obranyschopnosti na území České republiky,“ řekl Hlaváč a zdůraznil, že armáda se soustředí na obě oblasti.

Podle něj je důležité, aby AČR byla schopná vést boj v multidoménovém prostředí, tedy operace na zemi, ve vzduchu a případně, aby měla určité schopnosti ve vesmíru, v kybernetickém prostoru i na moři.

Jak zajistit lepší schopnosti

Prezident Americké obchodní komory v Česku Milan Šlapák upozornil, že v současné chvíli v obranném průmyslu není volná kapacita pro další výdaje. „Pokud by se navyšovaly investice do výrobního zařízení na straně obranné průmyslu, tak velká většina specializovaného zařízení má dodací podmínky deset až dvanáct měsíců,“ přiblížil.

„Jak je zvyšována poptávka ze strany všech členských států Aliance, hrozí, že půjdou ceny nahoru, protože průmyslové kapacity jsou omezené. Nelze vyloučit, že některé firmy se budou snažit maximalizovat své zisky. To je nebezpečí, kterému nečelí pouze Česká republika, ale všechny alianční země,“ konstatoval Jireš.

Proto podle něj zástupci členských zemí NATO diskutují o tom, jak zařídit, aby navyšované obranné výdaje nešly pouze na vyšší příjmy firem obranného průmyslu, ale aby za dané peníze země získaly větší schopnosti a víc vojenského materiálu.

F-35 je nejvýhodnější volba

Moderátor Daniel Takáč se zeptal, kolik by Česko ušetřilo a o co by přišlo, kdyby místo letounů F-35 pořídilo nejmodernější verze letounů gripen. „I kdybychom koupili nejmodernější gripen, který je momentálně na trhu, tak bychom museli v horizontu dvaceti let pořizovat letoun páté generace, který naplňuje budoucí požadavky na schopnosti letadel,“ reagoval Hlaváč.

Podle něj vedení armády zvažovalo všechny varianty a došlo k rozhodnutí pořídit letouny F-35, které budou ve službě dalších čtyřicet let. „My bychom museli za dvacet let pořizovat nový typ letadla, ať to bude letadlo páté generace, nebo možná šesté generace,“ dodal. Letoun F-35 je proto podle něj nejvýhodnější i z ekonomického hlediska.

Jireš zdůraznil, že F-35 je jediné komerčně dostupné letadlo páté generace. „My víme, že v rámci alianční obrany, v rámci společného balíku schopností, které Aliance potřebuje od svých členských států, aby mohla zajistit kolektivní obrany, z různých důvodů – o některých nemůžeme mluvit veřejně – potřebujeme letadlo páté generace,“ dodal.

Podle něj je pořizovací cena nejmodernějších gripenů a letounů F-35 v zásadě stejná. „Důvod je jednoduchý. Letouny F-35 se vyrábí a budou vyrábět v gigantických počtech, které jsou mnohonásobně větší než u letounů gripen,“ sdělil.

Podíl.