Čeští tvůrci po letech vstoupili do soutěže filmového festivalu v Cannes. Režisérka Zuzana Kirchnerová na prestižní přehlídce uvedla ve čtvrtek světovou premiéru snímku Karavan s Annou Geislerovou v hlavní roli. Snímek vznikl v česko-slovenské koprodukci i za přispění České televize.
Sekce Un certain regard (Jistý pohled), do níž byl Karavan zařazen, představuje dvacítku snímků s méně tradičním přístupem, které by si zasloužily mezinárodní pozornost.
„I když se jednalo o odpolední projekci, kinosál byl úplně plný a snímek uvedl sám ředitel festivalu, který vyjádřil radost nad tím, že se česká kinematografie vrátila po více než třech dekádách do soutěže,“ informovala z premiéry v Cannes vedoucí kulturní redakce vysílání Tereza Willoughby.
Posledním majoritně českým titulem promítaným v hlavním programu prestižní přehlídky byl v roce 1994 surrealistický film Lekce Faust režiséra Jana Švankmajera.
Po projekci Karavanu následoval několik minut trvající potlesk. „Jsem ve fázi půl napůl – užívání a nervy,“ přiznala Anna Geislerová, jak prožívá festivalovou atmosféru. K delegaci se z hereckého obsazení připojila také Jana Plodková či Juliana Brutovská Oľhová.
„Kirchnerová Karavan představila před čtyřmi lety v sekci Cinéfondation – L’Atelier, což je program, který umožňuje mladým začínajícím filmařům prezentovat svůj teprve vznikající projekt,“ připomněla Willoughby. V Cannes už česká filmařka uspěla v roce 2009 s krátkometrážním snímkem Bába ve studentské sekci Cinéfondation. „Navíc žila ve Francii, takže zná dobře frankofonní prostředí, a to všechno pravděpodobně pomáhá tomu, že je tady zavedenou autorkou a že její snímek budí velký zájem,“ míní Willoughby.
Inspirace vlastním příběhem
Film Karavan otevírá citlivé a důležité téma života lidí s mentálním postižením a autismem. Představitele hlavní role hledala režisérka Zuzana Kirchnerová půl roku a našla ho v Davidu Vodstrčilovi. Sportovec a nyní i herec s Downovým syndromem ve filmu hraje chlapce s poruchou autistického spektra, tedy s odlišnou diagnózou.
Kirchnerová, která je s Kristinou Májovou a Tomášem Bojarem i spoluautorkou scénáře, svým celovečerním debutem vypráví i vlastní příběh – sama se stará o patnáctiletého syna s Downovým syndromem. „Když Aňa říká, já už to nemůžu vydržet, pořád po mně něco chceš, tak je to strašně těžký si to přiznat jako matka. Věděla jsem, že musím jít v emocích na dřeň,“ podotkla filmařka, s čím při natáčení musela sama sebe konfrontovat.
S kůží na trh šla už ve svém předchozím krátkém filmu Bába, kde řešila umírání blízkého člena rodiny. Právě za tento snímek získala v Cannes cenu ve studentské soutěži, zatím jako jediná česká režisérka.