
Aktual.: 21.05.2025 12:40
Brno – Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti sázkových společností Tipsport, Tipsport.net a Chance. Rozhodl, že takzvané místní šetření, které v prostorách firem provedl antimonopolní úřad, představovalo nezákonný zásah. Podle stížnosti sázkových společností úřad neměl dostatečně silné důvody k provedení šetření. „Místní šetření jako celek bylo nezákonné a představovalo nepřiměřený zásah do ústavně zaručených práv,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Zdeňka Kühna. Mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda uvedl, že praxe úřadu se od sporného místního šetření změnila.
Důvodem místního šetření bylo podezření, že sázkové společnosti vytvořily kartel. ÚOHS obdržel například podnět od konkurenční Sazky, vycházel také z článků v novinách. Podle ÚS šlo o nedostatečné indicie, které navíc úřad buď neprověřil vůbec, anebo to udělal procesně vadným způsobem a prověřování nezaznamenal řádně do spisu.
„Rozhodnutí jsme očekávali, protože ÚOHS žádné indicie neměl a stal se z našeho pohledu obětí konkurenčního boje, podlého podnětu Sazky. Předpokládám, že další správní řízení, které úřad stále vede, bude zastaveno,“ řekl ČTK advokát sázkových společností Daniel Čekal. Nález prakticky znamená, že úřad nebude moci využít to, co při místních šetřeních shromáždil. Stejně však nezískal vůbec nic, doplnil Čekal.
Místní šetření se odehrálo v březnu 2019 v sídle společností, které se následně bránily žalobou. Vyhověl jí Krajský soud v Brně, a to i v případě další firmy Fortuna. V provedení místního šetření spatřoval nezákonný zásah.
ÚOHS ale podal úspěšné kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu, podle kterého nelze od úřadu požadovat, aby měl ještě před zahájením místního šetření jistotu, že byl porušen zákon.
V následné ústavní stížnosti sázkové společnosti trvaly na tom, že úřad neměl dostatečné indicie o možném protisoutěžním jednání. Poukazovaly také na to, že podnět vzešel od konkurence, a úřad tak měl být při jeho prověřování obezřetnější. „Úřad měl povinnost být obezřetný, neboť šlo o konkurenční podnět, a úřad se tak mohl stát součástí konkurenčního boje a vyřizování účtů mezi jednotlivými soutěžiteli,“ potvrdil dnešní nález.
Mluvčí ÚOHS Švanda ČTK sdělil, že za šest let od provedení místního šetření v sázkových společnostech se praxe úřadu změnila. „Úřad respektuje nález Ústavního soudu v dané věci. Dnešní rozsudek však přišel až po více než šesti letech od provedení inspekce, přičemž v mezidobí se praxe úřadu i na základě rozsudků správních soudů v této věci výrazně změnila a procesní stopa budování důvodného podezření i úvahy úřadu v rámci předběžných šetření jsou pečlivě a podrobně zachyceny ve správním spise,“ konstatoval. Doplnil, že rozhodovací praxe správních soudů týkající se možností a limitů provádění místních šetření není zcela sourodá a je složitě aplikovatelná, zejména když se správný postup úřad dozvídá po takto dlouhé době. „Místní šetření je přitom naprosto zásadní a často jedinou a zpravidla neopakovatelnou možností, jak získat důkazy o protisoutěžním jednání, které způsobuje někdy i miliardové škody české ekonomice,“ poznamenal Švanda.
ÚS zrušil dvě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a jeden rozsudek Krajského soudu v Brně, podle kterých místní šetření nebylo nezákonným zásahem. V platnosti zůstal jen první verdikt krajského soudu, který byl ve prospěch sázkových společností.
Rozhodoval tříčlenný senát ÚS, jeho člen Milan Hulmák uplatnil odlišné stanovisko. „Nemohu souhlasit s názorem většiny o nezákonnosti místního šetření jako celku,“ napsal Hulmák. Stížnost podle něj měla být odmítnuta.
Neohlášená místní šetření antimonopolního úřadu řešily soudy už několikrát. V některých případech soudy zákonnost šetření potvrdily, například Nejvyšší právní soud potvrdil zákonnost šetření provedeného v případě firem Dopravní společnost Ústeckého kraje či EGEM. Minulý týden Krajský soud v Brně rozhodl, že loňské místní šetření ÚOHS ve společnosti Seznam.cz bylo nezákonné a poškodilo práva firmy. Úřad proti rozsudku podá kasační stížnost.