Aktual.: 21.05.2025 13:33

Praha – Ministerstvo vnitra žádá zvláštní odměňování pro bezpečnostní sbory. Navrhuje zvýšit jim postupně v příštích pěti letech platové tarify o čtvrtinu. Každý rok vždy od ledna by se jim zvedly o pět procent. Resort vnitra to uvedl v připomínkách k návrhu novely vládního nařízení o platových poměrech s úpravou započítávání praxe, který dnes projednává vláda. Podle ministerstva práce je možné výdělky bezpečnostních sborů upravit při celkové změně odměňování ve veřejné správě a službách, která se chystá. Vnitro by ale mělo přesně popsat podmínky práce, aby bylo možné je srovnat s jinými profesemi a zdůvodnit, proč by bezpečnostní sbory měly vydělávat víc.

„Požadujeme vyčlenit zaměstnance bezpečnostních sborů do samostatné kategorie odměňování. Jde o opakovaný požadavek reagující na stále nižší konkurenceschopnost bezpečnostních sborů na trhu práce ve srovnání se soukromým sektorem i se státní správou,“ uvedlo vnitro. Podle něj nynější odměňování vede k fluktuaci a pozice se nedaří obsazovat. Podle informačního systému o průměrném výdělku polovina policistů loni vydělávala měsíčně přes 54.303 korun hrubého, policejních radů přes 83.839 korun, komisařů přes 63.006 korun či inspektorů přes 47.428 korun.

Ministerstvo vnitra navrhuje, aby platový tarif rostl v příštích pěti letech vždy od ledna o pět procent. Od roku 2030 by tak byl o 25 procent vyšší. K tomu by patřilo i běžné přidání, které nařídí pro veřejný sektor v daných letech vláda. „Zaměstnanci zařazení v bezpečnostních sborech vykonávají vysoce specifické a odborné činnosti, je vůči nim uplatňována řada omezení a je na ně kladeno mnoho nároků, které jsou natolik významné, že plně odůvodňují uvedení této skupiny zaměstnanců jako další zvláštní kategorie z hlediska odměňování,“ uvedlo vnitro.

Podle něj by se díky vyšším výdělkům podařilo zajistit bezpečnostním sborům dost lidí a právní, finanční či IT činnosti by převzali jiní zaměstnanci. „Toto opatření by přispělo k dlouhodobé úspoře finančních prostředků vynakládaných bezpečnostními sbory na zajišťování práce na zmíněných specifických pozicích a dále také k trvalému snížení výdajů v oblasti sociálních dávek i výsluhových nároků,“ píše vnitro.

Ministerstvo práce uvedlo, že specifické odborné činnosti s řadou omezení a s významnými nároky mají i jiné skupiny zaměstnanců a s argumenty o výjimečnosti a nenahraditelnosti se setkává opakovaně i od nich. „Obecně nelze obhájit účelové vyčlenění jedné skupiny zaměstnanců uvedeným způsobem. Pro jinou úpravu odměňování vymezeného okruhu zaměstnanců musí existovat konkrétní a přezkoumatelná hlediska, která mohou být porovnávána s hledisky práce všech ostatních zaměstnanců odměňovaných ze stejného zdroje – státní rozpočet,“ uvedl resort práce. Napsal, že by bylo namístě, aby vnitro zpracovalo popis náročnosti podmínek, poté bude možné zvážit její promítnutí do platu.

Podle ministerstva práce se výdělky bezpečnostních sborů dají nastavit v nové podobě odměňování ve veřejné správě a službách, kterou chystá pracovní skupina. Podle dřívějších informací by se měl systém zjednodušit, mělo by ubýt platových tříd i stupňů, menší roli ve výši výdělku by měla hrát délka praxe a větší váhu by měl mít výkon.

Podíl.