
Aktual.: 21.05.2025 08:53
Berlín – Německá policie dnes při rozsáhlé razii zadržela pět mladých mužů, které považuje za členy či podporovatele krajně pravicové teroristické organizace. S odvoláním na generální státní zastupitelství, které se zabývá nejzávažnější trestnou činností, o tom dnes informovala agentura DPA. Mladíci údajně plánovali útoky na uprchlíky a politické oponenty.
Policisté dnes brzy ráno zasahovali ve třech spolkových zemích: v Meklenbursku-Předním Pomořansku, Braniborsku a Hesensku. Podle webu časopisu Der Spiegel jsou zadržení muži ve věku od 15 do 18 let členy krajně pravicové skupiny Poslední obranná vlna (Letzte Verteidigungswelle). Podle úřadů se přitom jedná o teroristickou skupinu. Tři její členové už dříve skončili ve vazbě, v souvislosti s nimi dnes policisté prohledali 13 objektů v Sasku a Durynsku na východě Německa.
Podle časopisu Der Spiegel je Poslední obranná vlna neonacistická skupina, která působí v řadě německých spolkových zemí. Vznikla nejpozději loni v dubnu. Členy získává především na sociálních sítích – na instagramu, tiktoku či telegramu.
„Členové tohoto sdružení se sami vidí jako poslední instance obrany ‚německého národa‘,“ uvedlo generální státní zastupitelství. „Cílem je násilnými útoky, především na migranty a politické oponenty, dosáhnout zhroucení demokratického systému ve Spolkové republice Německo,“ dodalo. „Obzvlášť šokující je, že všichni dnes zadržení byli při založení teroristické skupiny ještě nezletilí,“ uvedla k razii německá ministryně spravedlnosti Stefanie Hubigová.
Členové či podporovatelé skupiny v minulosti už páchali trestnou činnost, na svědomí mají například žhářský útok na kulturní centrum v braniborském Altdöbernu z loňského října. Úřady členy skupiny viní také z útoku na ubytovnu pro žadatele o azyl v durynském Schmöllnu z letošního ledna. Dva mladíci tehdy posprejovali budovu xenofobními nápisy a pokusili se ji rovněž zapálit. Oba jsou už několik měsíců ve vyšetřovací vazbě.
V plánu měli členové Poslední obranné vlny podle časopisu Der Spiegel také útok na ubytovnu pro uprchlíky v braniborském Senftenbergu. Zabránit se mu podařilo mimo jiné díky tipu reportérky stanice RTL, která se v té době vydávala za sympatizantku a dostala se dovnitř skupiny.