Svozové společnosti po celé republice se potýkají s problémem přeplněných kontejnerů na papír a plasty. Množství odpadu ukládaného zejména do žlutých nádob podle mluvčího SAKO Brno Michala Kačírka roste. Obyvatelům města krom kontejnerů doporučuje i větší využívání sběrných dvorů pro objemný odpad. Pravidla porušují často i podnikatelé, kteří si musí ze zákona zajistit vlastní svoz odpadu, ale zneužívají kontejnery pro fyzické osoby.

„Frekvenci svážení tříděného odpadu stanovujeme na základě požadavku magistrátu města Brna, respektive odboru životního prostředí. Každé stanoviště se průběžně analyzuje. Pokud kapacita nestačí, zintenzivní se frekvence svozu, případně zvýší objemová kapacita,“ popsal, jak to funguje v Brně, mluvčí SAKO Kačírek.

Množství odpadu ukládaného zejména do žlutých nádob podle něj kontinuálně roste. Zatímco před patnácti lety stačilo k ročnímu svozu necelých čtyř a půl tisíce tun separovaného odpadu celkem devět set padesát kontejnerů na papír a devět set na plast, v současné době je to o pět tisíc kontejnerů víc. „Kontejnery na plast a papír musí pojmout více než jedenáct tisíc tun separovaného odpadu ročně. Četnost svozu se z původní týdenní frekvence podstatně zrychlila,“ řekl Kačírek.

Specifickou kapitolou jsou podzemní kontejnery. Každá z nádob má průměrně až pětinásobnou kapacitu ve srovnání s klasickým barevným kontejnerem. „Papír z podzemních kontejnerů svážíme obvykle jednou až dvakrát týdně, plast i čtyřikrát. Přesto však je někdy nacházíme zdánlivě plné, když se nesešlápnutým, nezmačkaným odpadem ucpe šachta podzemní nádoby,“ popsal Kačírek.

Umisťování odpadu do kontejnerů má svoje pravidla. Důležité je postupovat tak, aby se ho tam vešlo co nejvíce. „Plastové duté obaly je třeba sešlápnout nebo zmáčknout, papírové krabice rozložit. A pokud je kontejner plný, počkat na jeho vyprázdnění nebo použít jiný v okolí. Rozhodně nepokládat na zem vedle kontejneru, tam nepatří žádné odpady s výjimkou vánočních stromečků v období jejich cíleného svozu,“ popsala vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy OZO Ostrava Vladimíra Karasová.

„Pokud jsou barevné popelnice plné, musí na to občané upozornit odbor životního prostředí příslušné městské části. Ten může u své svozové společnosti objednat ve spolupráci s městem častější výsyp nebo další kontejnery,“ nastínil tiskový mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.

Podnikatelé si musí zajistit svoz sami

Svoz odpadu z veřejných stanovišť určených pro domácnosti, které platí poplatek za odpad, podle Kačírka zneužívají někteří podnikatelé. „Podle zákona by měli využívat a platit svoz podnikatelský,“ řekl. Právnické osoby a fyzické osoby podnikající jsou povinny zajistit separaci odpadů ze své podnikatelské činnosti samy. Povinnost třídit odpad ukládá zákon o odpadech zákon č. 541/2020 Sb.

Některá města umožňují menším podnikatelům, aby se smluvně připojili do systému sběru tříděného odpadu, a tedy směli využívat městské kontejnery.

„Ti větší, kteří produkují odpadu více, si samozřejmě musí třídění a odvoz kontejnerů zařídit sami, přímo se svozovou společností. Stává se nám, že se někteří podnikatelé snaží svůj odpad nacpat do městských kontejnerů na tříděný, snažíme se je zachytit a přimět je k podpisu smlouvy, aby to mohli dělat legálně,“ uvedl mluvčí magistrátu města Karlovy Vary Jan Kopál.

Využívání sběrných dvorů

Obyvatelům Brna krom kontejnerů Kačírek doporučuje i využívání sběrných dvorů. „Většina obyvatel města nachází nejbližší sběrné středisko odpadů v příjemné pochozí a dojezdové vzdálenosti. Na sběrné dvory je možné ukládat také papírový a plastový odpad,“ poznamenal.

„Využívání sběrných dvorů rozhodně doporučujeme, zejména při zbavování se objemných a nebezpečných odpadů a velkých elektrospotřebičů. Ale také pokud se občané zbavují jednorázově většího množství separovaných složek odpadu,“ potvrdila Karasová.

„Není možné odkládat vedle popelnic lednice, židle, koberce, vyřazené hračky ani pytle s žádnými jinými odpadky, protože by fakticky docházelo k zakládání černé skládky, za což hrozí vysoké pokuty,“ upozornil Komarnický.

Odpadové taxi v Karlových Varech

Karlovy Vary nabízí občanům službu takzvaného odpadového taxi. „Jedná se o svoz objemného odpadu výhradně z domácností, a to přímo od domu. Rádi bychom tak pomohli občanům, kteří nemají možnost odvézt odpady do sběrného dvora vlastním dopravním prostředkem,“ uvedl magistrát města na svých stránkách.

„Využívat sběrné dvory má určitě smysl u odpadů nebezpečných, při větším množství odpadu například při vyklízení sklepa nebo půdy. Ale asi nemá smysl jezdit každý týden s taškou PET lahví do sběrného dvora,“ poznamenal jeho mluvčí.

Co s použitým olejem

Použitý olej je možné v plastové lahvi vložit do popelnice na komunální odpad, ale i tady je lepší jej odevzdat ve sběrném dvoře. „Tento olej se opětovně využije v gumárenském průmyslu nebo ve stavebnictví. Když olej v Brně dáte do černé popelnice, tak „alespoň“ pomůže při výrobě tepelné a elektrické energie, protože Brno díky naší spalovně z odpadu vyrábí energii,“ vysvětlil Kačírek.

Aktuálně Brno získalo nové a hlavně prostornější kontejnery na barevné i čiré sklo. Pojmou o polovinu více střepů a mají decentní šedou barvu, která má pomoci omezit vizuální smog v ulicích města.

Podíl.