Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) podala kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální smlouvy o stavbě nových jaderných bloků. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud. Společnost KHNP, která loni v jaderném tendru uspěla, zatím podepsala se zástupci českých firem pouze smlouvy o budoucí spolupráci, kasační stížnost proti opatření chystá také.
Podpis finální dohody s KHNP byl původně plánovaný na 7. května, Krajský soud v Brně ovšem den předtím předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Rozhodl tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.
„Krajský soud podle společnosti EDU II především nesprávně posoudil otázku, zda veřejný zájem na podpisu smlouvy po několik let trvající transparentní soutěži převažuje nad teoretickou možností žalobce (EDF) ucházet se o zakázku,“ poznamenala společnost EDU II.
Firma zároveň upozornila, že bude respektovat rozhodnutí soudu, výsledek celého tendru to však podle ní nezmění. „Ať už soudní přezkum dopadne jakkoli, nikdy nemůže být jeho výsledkem, že by se horší nabídka stala rozhodnutím soudu nabídkou lepší. I kdyby soud shledal nějaké vady v proceduře, pořadí nabídek to změnit nemůže,“ uvedla firma v pondělním prohlášení.
Kasační stížnost plánuje podat i vítěz tendru, společnost KHNP. Čas má do středy, kdy končí zákonná lhůta pro její podání. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i společnosti.
Zdržení může stát miliardy
EDF je aktivní i u Evropské komise. Žádá prověření, jestli neměla KHNP nezákonnou podporu své vlády. Francouzský eurokomisař Stéphane Séjourné také požadoval v dopise adresovaném EDU II a české vládě odklad podpisu smlouvy ještě předtím, než podpis smlouvy zablokoval soud.
„Pokud vím, je to dopis eurokomisaře, nejde o stanovisko Evropské komise a nemá pro nás žádný závazný účinek. Mnohem závaznější je pro nás předběžné opatření vydané soudem, které nařizuje počkat s podpisem smlouvy až po rozhodnutí o žalobě,“ uvedl dříve premiér Petr Fiala (ODS). Brusel tendr předběžně prověřuje, hloubkové šetření ale nezahájil.
Zdržení může stát miliardy korun a vést k nedostatku elektřiny. „Zatím je předčasné přesné škody nějak vyčíslovat. Pokud ale bude současná situace trvat opravdu dlouho, tak se bavíme i o miliardách korun,“ uvedl minulý týden k možné výši škod ze zdržení dukovanského tendru finanční ředitel společnosti ČEZ Martin Novák. Kromě vysokých finančních ztrát může odklad stavby podle prezidenta Petra Pavla vést také k nedostatku elektrické energie v Česku. Sdělil to na konferenci reVize Česka.
Jde o největší tuzemskou zakázku
Opoziční hnutí ANO doporučuje vládě přenechat podpis dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech na příští kabinet s ohledem na právní nejistotu na úrovni České republiky i Evropské komise. Vláda by také podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka měla zřídit krizový jaderný tým v čele s premiérem Fialou či ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN), který by obnovil důvěru partnerů a napravil reputaci Česka.
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Ministr průmyslu Vlček opakovaně uvedl, že kontrakty garantují 30procentní podíl českých firem na projektu a platí také celkový cíl 60procentního zapojení tuzemského průmyslu. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 407 miliard korun. První nový reaktor by měl být spuštěn podle aktuálního stavu na přelomu let 2036 a 2037.