Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
V právním sporu jde především o to, jestli mají mít migranti možnost se rozhodnutí o vyhoštění bránit soudně. „Uznáváme význam národních bezpečnostních zájmů vlády, jakož i nutnost, aby tyto zájmy byly sledovány způsobem, který je v souladu s ústavou,“ uvedli v pátečním stanovisku soudci.
Zároveň nejvyšší soud konstatoval, že administrativa může ve snaze o deportace pokračovat, ale za využití jiných právních předpisů. Trump v předvolební kampani sliboval, že vyhostí miliony přistěhovalců, kteří jsou v zemi nelegálně.
Dočasný zákaz k deportacím využívat zákon z roku 1798 vydal nejvyšší soud už v dubnu, kdy konkrétně rozhodoval o trojici Venezuelanů zadržovaných v Texasu, jejichž deportaci na základě historického zákona předtím zakázaly federální soudy.
„Vládě se nařizuje, aby až do dalšího příkazu tohoto soudu nedeportovala ze Spojených států žádného člena domnělé skupiny zadržených osob,“ uvedl tehdy soud.
Trump nařídil vyhostit tři Venezuelany v rámci tažení proti zločinecké organizaci Tren de Aragua. Tuto organizaci podle šéfa Bílého domu využívá vláda venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, aby destabilizovala Spojené státy. Trump tvrdí, že kvůli spojenectví mezi vládou a organizací se z Venezuely stal hybridní zločinecký stát, což umožňuje pro deportace aplikovat zákon o nepřátelských cizincích, který naposledy využily Spojené státy za druhé světové války k internaci osob japonského, německého či italského původu.