Aktual.: 15.05.2025 16:29

Zlín – Za zcela přirozenou považuje česko-slovenskou spolupráci herečka Zuzana Kronerová. Ve Zlíně to řekla ČTK. Na zlínský divadelní festival Setkání Stretnutie, který se zaměřuje na českou a slovenskou tvorbu, přijela s inscenací Shirley Valentine. Pořadatelé festivalu také rozhodli o tom, že Kronerová bude letošní držitelkou Ceny Martina Porubjaka za mimořádný přínos česko-slovenským vztahům v divadelním umění. „Mám z toho velkou radost a jsem velmi poctěná,“ uvedla Kronerová.

„Martin Porubjak byl náš významný dramaturg, teatrolog, kritik i režisér. Byl to tvůrce i teoretik a ještě jsem měla tu čest, že to byl i můj přítel a skvělý kolega, velmi moudrý pán. Jsem velmi šťastná a poctěná. Je skvělý nápad, že tato cena existuje,“ řekla Kronerová.

Porubjak byl dlouholetým návštěvníkem festivalu, českou a slovenskou dramatikou se intenzivně zabýval. Zemřel v roce 2015 v Brně. Na festivalu Setkání Stretnutie se cena nesoucí jeho jméno uděluje od roku 2016, dříve ji dostali například Martin Huba, Boleslav Polívka či Emília Vášáryová.

„Cenu udělujeme na základě toho, kdo jsou silné osobnosti, které výrazným způsobem přispívají k upevňování kulturních vztahů mezi Českem a Slovenskem a Zuzana Kronerová je jednou z jasných vlajek tohoto česko-slovenského kulturního spojení vzhledem k jejímu divadelnímu i filmovému propojení. Pro ni je československý rozměr stále přirozený a dodnes v něm funguje. Je to úžasný člověk a skvělá herečka,“ řekl dnes ČTK Patrik Lančarič, umělecký šéf zlínského divadla, které festival pořádá.

Kronerová potvrdila, že mosty mezi českou a slovenskou kulturou stále existují, budou existovat a nikdy nepřestaly existovat. „Navzdory všem překážkám, které u nás nejen v kultuře, ale i jiných oblastech našeho života, zejména občanského, naši politici a představitelé kladou. Možná i právě proto naše svazky, přátelství a spolupráce přeshraniční existují a budou existovat. Je to zcela přirozené a nemůže to být jinak,“ zdůraznila herečka. Festivaly jsou podle ní pro umělce příležitostí se potkat a inspirovat.

Kronerová přijela do Zlína s inscenací Shirley Valentine, v níž hraje přes 20 let. Režíroval ji Ivan Balaďa (1936 až 2014), který ve zlínském divadle několik let působil jako kmenový režisér. „Zkušební období bylo kouzelné, na to se nedá zapomenout. Mám mnoho oblíbených režisérů, divadelních i filmových, ale práce s ním (Balaďou) byla neuvěřitelná a inspirativní, jako by to ani nebyla práce. Je to taková moje srdcovka,“ uvedla herečka, která ztvárnila role v řadě českých filmů. Hrála například ve snímcích Pupendo, Štěstí, Václav, Venkovský učitel, Habermannův mlýn nebo Čtyři slunce. Za roli ve filmu Divoké včely se stala v roce 2002 držitelkou Českého lva za vedlejší herecký výkon. Českého lva dostala i za hlavní roli ve filmu Bohdana Slámy Bába z ledu. Se Slámou také bude natáčet film Houpačky, herečka je aktivní na několika divadelních scénách v Praze i Bratislavě.

Má také ráda město Zlín či nedaleké lázeňské Luhačovice. Ve Zlíně obdivuje baťovskou architekturu i moderní stavby architektky Evy Jiřičné. K regionu má vazbu i díky svým rodičům, Jozefu Kronerovi a Terézii Hurbanové-Kronerové, kteří na Slovácku natáčeli seriál Slovácko sa nesúdí. „Měli tady spoustu zážitků a byli tady moc šťastní, hodně na to vzpomínali,“ uvedla herečka.

Podíl.