Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.

Expertům z University College v Londýně se podařilo pořídit záběry, které ukazují, jak se srdeční buňky v myším embryu začínají spontánně organizovat do tvaru podobného srdci, a to už v rané fázi vývoje. Tento experiment neježe ukazuje důležitý okamžik, ale hlavně by mohl pomoci zjistit více o tom, jak vznikají vrozené srdeční poruchy. Ty v nějaké míře postihují asi každé sté dítě.

„Je to poprvé, kdy jsme mohli takto zblízka a po tak dlouhou dobu sledovat srdeční buňky během vývoje savců,“ uvedl hlavní autor studie Kenzo Ivanovitch. Celý proces byl náročný na čas, přesnost i přístrojové vybavení.

Záběry vyvíjejících se embryí vědci pořídili pomocí pokročilé světelné mikroskopie. Díky tomu mohli sledovat, jak embrya procházejí vývojovým mezníkem známým jako gastrulace, kdy se v embryu začínají tvořit odlišné buněčné linie a začínají se vytvářet základní osy těla.

Brzy poté se buňky srdečního svalu uspořádaly do velké trubice, která se pak začala dělit na úseky, z nichž se nakonec staly srdeční stěny a komory. Právě tento moment je u lidských embryí kritický – během tohoto procesu může vzniknout v srdci díra.

Protože se podařilo označit srdeční buňky tak, aby na videu jasně svítily, sledovali vědci kompletních čtyřicet hodin tohoto procesu. Překvapilo je, jak organizovaný je – buňky jako by přesně věděly, co mají dělat, kam se umístit a jakou cestou se vydat. Tyto procesy jsou zatím stále ještě nedostatečně popsané, takže desítky hodin záběrů poskytnou spoustu cenných materiálů pro další výzkumy.

Podíl.