
Aktual.: 13.05.2025 12:06
Praha – Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom dnes prezident Petr Pavel, uvedl na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře. Po vyhlášení jeho rozhodnutí ve Sbírce zákonů začne oficiálně volební kampaň. Strany a hnutí budou mít na nominace kandidátních listin čas do 29. července. O jejich připuštění k volbám rozhodnou krajské úřady nejpozději 15. srpna.
Češi pobývající v zahraničí budou poprvé moci poslance volit korespondenčně, pokud budou nejpozději 24. srpna přihlášeni do voličských seznamů u zastupitelských úřadů.
Sněmovní volby musí hlava státu vyhlásit tak, aby se konaly během 30 dnů před uplynutím aktuálního volebního období, zároveň však 90 dnů před jejich konáním. Pavel tak měl na vyhlášení přesného termínu čas do léta. Před čtyřmi lety se vybírání českých poslanců uskutečnilo 8. a 9. října, Pavlův předchůdce Miloš Zeman termín netradičně vyhlásil s předstihem tři čtvrtě roku.
Prezident loni na podzim v rozhovoru pro deník Blesk řekl, že bude po sněmovních volbách respektovat vůli voličů. Sestavením vlády proto pověří toho, kdo bude mít šanci sestavit kabinet s podporou Poslanecké sněmovny.
V předvolebních průzkumech aktuálně jasně vede opoziční hnutí ANO se zisky přes 30 procent před koalicí Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Na třetím místě jsou u některých agentur vládní Starostové a nezávislí (STAN), u jiných opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které bude kandidovat s podporou Trikolory, Svobodných a PRO.
Strany respektují termín voleb
Vypsání sněmovních voleb prezidentem na první říjnový víkend okomentovali lídři politických stran z různých úhlů pohledu. Premiér a lídr Spolu Petr Fiala (ODS) ho má za správně zvolený vzhledem k předcházejícímu státnímu svátku. Zmínil také, že by nebylo dobré termín voleb postupně posouvat více k prázdninám. Předseda lidovců Marek Výborný ocenil, že hlasování se neuskuteční o týden dříve, kdy řada obcí bude pořádat svatováclavské slavnosti. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib poukázal na jistotu, kterou rozhodnutím prezidenta Petra Pavla dostali pro plánování svých záležitostí členové volebních komisí. Šéf STAN Vít Rakušan reagoval výzvou směrem k ostatním stranám. Opoziční hnutí ANO podle místopředsedy Karla Havlíčka termín voleb respektuje a nespekuluje, co by bylo pro hnutí výhodnější. Úkolem je zvítězit s dostatečným náskokem a prosadit program hnutí, dodal.
Fiala novinářům na konferenci o podpoře sportu řekl, že termín je logický vzhledem k státnímu svátku 28. září. U jiného typu voleb se podle něj také ukázalo, že není dobré posouvat termín k prázdninám. „Na druhou stranu nezáleží tolik na termínu, záleží na výsledku voleb. Já spolu s koalicí Spolu budeme dělat vše, aby byl výsledek co nejpříznivější. Abychom volby vyhráli,“ uvedl.
Lidovci mají říjnový termín voleb za vhodnější než o týden bližší svatováclavský, kdy obce pořádají slavnosti, řekl ČTK Výborný. „Maximální prostor pro předvolební kampaň potom využijeme jako koalice Spolu pro osobní oslovení voličů v rámci intenzivní kontaktní kampaně,“ dodal.
Hřib připomenul, že prezidenta o vypsání termínu žádal, a to nejen kvůli členům okrskových volebních komisích. „Tito dělníci demokracie si musí naplánovat své soukromé záležitosti v dostatečném předstihu tak, aby mohli být na místě po celou dobu trvání voleb. Připomínám, že to není práce významně honorovaná, nicméně pro zajištění regulérnosti voleb je naprosto zásadní. Odkládání vyhlášení termínu voleb tedy přináší nejistotu, zdali tito lidé budou mít v pozdně vyhlášeném termínu voleb ještě čas. Členů okrskových komisí jsou přitom statisíce,“ uvedl ve vyjádření pro ČTK.
„Bereme na vědomí. A těšíme se na férový a věcný střet programů a vizí,“ napsal ČTK k vypsání termínu voleb Rakušan.
„Plně to respektujeme, nijak nespekulujeme, co by pro nás bylo výhodnější, jsme profesionálové a přizpůsobíme se jakémukoliv termínu. Naším úkolem je zvítězit s dostatečným náskokem a prosadit náš program. Na to se soustřeďujeme, nikoliv na plusy a minusy termínu voleb,“ napsal Havlíček.
Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Po vyhlášení rozhodnutí prezidenta ve Sbírce zákonů začne oficiálně volební kampaň. Strany a hnutí budou mít na nominace kandidátních listin čas do 29. července. O jejich připuštění k volbám rozhodnou krajské úřady nejpozději 15. srpna.
Sněmovní volby musí hlava státu vyhlásit tak, aby se konaly během 30 dnů před uplynutím aktuálního volebního období, zároveň však 90 dnů před jejich konáním. Pavel tak měl na vyhlášení přesného termínu čas do léta. Před čtyřmi lety se vybírání českých poslanců uskutečnilo 8. a 9. října, Pavlův předchůdce Miloš Zeman termín netradičně vyhlásil s předstihem tři čtvrtě roku.
Přehled základních termínů pro letošní volby do Poslanecké sněmovny:
Úkon | Termín |
Konec lhůty pro podávání kandidátních listin (66 dnů před hlasováním) | 29. července |
Konec lhůty pro přezkum kandidátních listin a doplňování kandidátů (60 dnů) | 4. srpna |
Konec lhůty pro odstranění závad na kandidátních listinách (50) | 14. srpna |
Lhůta pro registraci nebo vyřazení kandidátní listiny (49) | 15. srpna |
Losování čísel pro kandidující strany, hnutí a koalice (45) | 19. srpna |
Uzavření voličských seznamů v zahraničí (40) | 24. srpna |
Konec lhůty pro žádost o korespondenční hlasování (35) | 29. srpna |
Začíná vysílání volebních spotů v České televizi a Českém rozhlase (16) | 17. září |
Začíná zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů (3) | 30. září |