
Měl to být záběr dokazující účinnost pákistánské protivzdušné obrany. Jenže to
bylo video z české válečné videohry ARMA3 od společnosti Bohemia Interactive. Objevilo se na oficiálním účtu pákistánské vlády a není zdaleka jediné tohoto druhu. Konflikt mezi Indií a Pákistánem je zatím do značné míry válkou fake news.
Pákistánská vláda se chlubí záběry z české válečné videohry | Video: Účet pákistánské vlády na X
Dvě jaderné mocnosti – Indie a Pákistán – se po dubnových teroristických útocích na indické turisty v rozděleném Kašmíru ocitly na prahu války, byť o víkendu uzavřely křehké příměří. Obě strany se chlubí sestřelenými nepřátelskými letouny a přesnými zásahy na cíle v zázemí nepřítele. Jenže místo skutečných záběrů používají záběry z videoher nebo z válek či leteckých katastrof jinde na světě nebo v minulosti.
ARMA3 je pro svou realističnost zjevně momentálně nejpopulárnější videohrou mezi Indy i Pákistánci. Videa, která mají dokázat údajný sestřel pákistánského letounu, totiž sdílejí na sociálních sítích také Indové.
Jedno video na síti X ukazuje stíhačku, která se snaží vyhnout protiletadlové palbě, až nakonec skončí zasažená raketou země-vzduch. Video s titulkem „Záběry pákistánského stíhacího letounu, který byl včera večer sestřelen indickým letectvem poblíž Pampore v Kašmíru v Indii“ stihlo během 24 hodin nasbírat 1,2 milionu zhlédnutí. Web India Today přitom varuje, že podobné „fejkové“ sdílení nemusí mít zdaleka jako důvod vlastenecký zápal – jde spíše o snadný výdělek anonymních vlastníků účtů.
Další video, které údajně ukazovalo sestřelení vojenského letounu Rafael, bylo ve skutečnosti pořízeno při havárii letounu MiG-21 z roku 2021 v Paňdžábu.
A jiné video, na kterém vrtulník zdvihá údajně sestřelený Rafale, je vygenerováno umělou inteligencí.
Na jiném, široce rozšířeném videu, které tvrdilo, že k sestřelení indického letadla došlo poblíž Budgamu, byla ve skutečnosti zachycena havárie vrtulníku Mi-17 z roku 2019. Údajný sestřel indického letounu Rafale byl ve skutečnosti pákistánský letoun Mirage, který se zřítil z technických důvodů v březnu letošního roku. Všechna tato videa byla sdílena a vytržena z kontextu, často sestříhaná s intenzivní hudbou a emotivními titulky.

Francouzský stíhací letoun Dessault Rafale B. | Foto: Shutterstock
Nejde však jen o anonymní účty na sociálních sítích. Indické zpravodajské kanály sdílely video s raketami na noční obloze, které mělo údajně ukazovat indický útok na Baháwalpur v Pákistánu. Přitom ve skutečnosti šlo o záběry izraelského útoku na Gazu z října 2023. Záběry indické letadlové lodi Vikrant ze cvičení v roce 2023 zase indické zpravodajské kanály prezentovaly jako bombardování pákistánského přístavu Karáčí. A záběry dokazující „zničení“ Karáčí jsou ve skutečnosti záběry z leteckého neštěstí ve Filadelfii z 1. února tohoto roku.
Dalších příkladů je takřka nekonečně mnoho – Indové i Pákistánci zahltili sociální sítě záběry z exploze v bejrútském přístavu, požáru v Moskvě nebo z bojiště na Ukrajině. Fact-checkeři (tedy ti, co ověřují pravdivost a správnost informace) sice podobná videa rychle odhalí, jenže děje se tak ve chvíli, kdy ty už mají stovky tisíc až miliony zhlédnutí.