Policie v indické části Kašmíru hlásí pět mrtvých po pákistánském útoku, uvedla agentura Reuters. Islámabád v noci ohlásil protiútok poté, co Indie údajně udeřila na tři jeho letecké základny. Ministr zahraničí USA Marco Rubio hovořil s náčelníkem generálního štábu armády Asimem Munírem a vyzval obě strany k deeskalaci napětí. Zároveň Rubio nabídl pomoc se zahájením konstruktivních jednání, píší agentury.

O údajném útoku na tři letecké základny v Pákistánu podle agentury AP dříve informoval mluvčí pákistánské armády s tím, že většina střel byla zachycena. Islámabád následně podle státní televize zahájil protiúder a údajně zasáhl a zničil několik vojenských cílů, uvedla agentura DPA.

Vzdušný prostor nad Pákistánem byl pro leteckou dopravu v sobotu od 0:15 SELČ (3:15 tamního času) do 9:00 SELČ (12:00 tamního času) uzavřen, informovala tamní média s odvoláním na národní letecký úřad. Země skupiny G7 podle agentury Reuters vyzvaly obě sousední země ke zdrženlivosti a k přímému dialogu.

Podle agentury AP na několika místech indické části Kašmíru hlásí tamní obyvatelé hlasité výbuchy. Vojenský zdroj agentuře Reuters potvrdil, že indické letectvo bylo v noci aktivní na území Pákistánu.

Generálporučík Ahmad Šaríf v televizním projevu řekl, že všechny prostředky pákistánského letectva jsou v bezpečí. Tvrdil, že některé z indických raket zasáhly také indický východní Paňdžáb.

Armádní mluvčí uvedl, že rakety vypálené Indií mířily na leteckou základnu Núr Chán v posádkovém městě Rávalpindí, leteckou základnu Murid ve městě Čakval a leteckou základnu Rafiqui v okrese Džhang ve východní provincii Paňdžáb.

Šaríf dodal, že některé z raket vypálených Indií zamířily také do Afghánistánu a Pákistán má důkazy, které to potvrzují.

Pákistánský premiér svolal bezpečnostní radu

Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf svolal jednání Národní bezpečnostní rady, které předsedá. Orgán má na starosti i pákistánské jaderné prostředky, upozornila BBC.

Vztahy obou jaderných mocností jsou vyhrocené po dubnovém útoku na převážně indické turisty v indické části Kašmíru, z čehož Dillí obviňuje Islámábád. Následně tento týden Indie zaútočila na několik mást v pákistánské části Kašmíru, což odůvodnila zásahem proti teroristům.

Kašmír je rozdělen mezi Indii a Pákistán od roku 1947, kdy s jejich vznikem skončila britská nadvláda na subkontinentu. Obě země už svedly války o ovládnutí celého tohoto himálajského území, které si nárokují. Současné situace je považována za nejhorší vystupňování násilí mezi oběma jadernými mocnostmi za posledních zhruba dvacet let.

Podíl.