
Aktual.: 9.05.2025 11:05
Berlín/Brusel – Trvalé kontroly na hranicích nejsou cílem opatření, které kvůli nelegální migraci nyní přijímá nová německá vláda. Podle agentury DPA to řekl Thorsten Frei, šéf úřadu kancléře Friedricha Merze. Ministr vnitra Alexander Dobrindt ve čtvrtečním diskuzním pořadu obhajoval své rozhodnutí odmítat na hranicích nově i ty migranty, kteří by chtěli v Německu požádat o azyl. Německý kancléř Friedrich Merz dnes při své návštěvě Bruselu odmítl spekulace, že by kdokoli z jeho vlády kvůli migraci vyhlásil nouzový stav.
„Nikdo ve vládě nouzový stav nevyhlásil,“ prohlásil Merz. „Provádíme nyní intenzivnější kontroly na hranicích. Kontroly provádíme v podstatě stejným způsobem jako během loňského mistrovství Evropy ve fotbale. Budeme také nadále vracet lidi zpět,“ dodal kancléř s tím, že vše je v souladu s unijním právem a o svých krocích informovali partnery a sousedy Německa.
Německo podle Freie, který je blízkým spolupracovníkem kancléře Merze, přijímá v migrační politice opatření, protože se nedaří dostatečně dobře chránit vnější hranici Evropské unie. „Ale jsme si naprosto jistí, že nemůže být trvalým cílem, že budeme mít v Evropě kontroly na vnitřních hranicích,“ dodal Frei s tím, že to neodpovídá představě Německa o fungování schengenského prostoru. V něm by neměly být kontroly na vnitřních hranicích mezi členskými zeměmi.
Podle Evropské komise v současnosti dočasné hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru provádějí kromě Německa také Francie, Švédsko, Dánsko, Norsko, Nizozemsko, Rakousko, Itálie, Slovinsko, Bulharsko a Slovensko. Celkem tedy své hranice střeží 11 z 29 schengenských zemí. Německo kvůli nelegální migraci kontroluje už od roku 2015 hranice s Rakouskem. V říjnu 2023 přibyly kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem. Loni v září se spolková policie objevila také na hranicích s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem, a kontroluje tak více či méně intenzivně celou pozemní hranici.
Nový německý ministr vnitra Dobrindt, který je členem bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU), ve čtvrtek večer v diskuzním pořadu na veřejnoprávní stanici ZDF obhajoval zpřísnění kontrol na pozemních hranicích, o kterých rozhodl ve středu – den po nástupu do funkce. Napříště mohou být na pozemních hranicích odmítáni i migranti, kteří chtějí v Německu požádat o azyl. Výjimku mají mít jen „zranitelné skupiny“, jakou jsou děti a těhotné ženy. Zároveň ministr oznámil, že zvýší počet spolkových policistů na hranicích.
Podle Dobrindta vláda postupuje v souladu s německým i evropským právem a postup koordinuje s evropskými sousedy. Zmínil v této souvislosti článek 72 Smlouvy o fungování Evropské unie, která umožňuje členským zemím odklonit se od některých pravidel v zájmu „udržení veřejného pořádku a ochrany vnitřní bezpečnosti“. Ve čtvrtek německý list Die Welt napsal, že se kancléř Merz rozhodl vyhlásit „národní nouzovou situaci“ v otázkách migrace a azylu, aby mohl tento článek aktivovat. Vládní mluvčí ovšem následně popřel, že by se Merz „národní nouzový stav“ chystal vyhlásit.
Dobrindt nicméně v pořadu na stanici ZDF následně řekl, že vláda jedná na základě článku 72, vládní dementi se vztahovalo jen na pojem nouzové situace. Podle deníku Bild přitom lze článek aktivovat jen v de facto nouzové situaci, kterou však vláda nemusí oficiálně vyhlásit.
Podle webu table.media vzniklo zmatení mimo jiné na čtvrteční schůzce velvyslanců na ministerstvu vnitra, na které někteří z nich získali dojem, že se Německo chystá nouzovou situaci vyhlásit. Když o tom Die Welt informoval, vyvolalo to pobouření u vicekancléře a předsedy sociální demokracie (SPD) Larse Klingbeila, který se okamžitě spojil s Merzem. Následně vláda vydala dementi. SPD dlouhodobě vyhlášení nouzové situace odmítá. „Tento případ ukazuje, jak citlivé a sporné Merzovy plány jsou,“ uvedl k tomu web Politico.