Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.

„Oproti loňskému březnu se zvýšily tržby za prodej pohonných hmot a nepotravinářského zboží. Prodej prostřednictvím internetu a prodej pohonných hmot přispěly k celkovému růstu maloobchodu nejvíce. Naopak nižší tržby jsme zaznamenali za prodej potravin a u specializovaných prodejen s výrobky pro domácnost,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Tržby za pohonné hmoty meziročně vzrostly o deset procent, za nepotravinářské zboží o 5,1 procenta, naopak za potraviny klesly o 0,6 procenta.

V prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky lidé utratili meziročně víc o 8,7 procenta, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 6,1 procenta, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 5,4 procenta, s počítačovým a komunikačním zařízením o 3,7 procenta a s oděvy a obuví o 1,3 procenta. Klesly naopak tržby v obchodech s výrobky pro domácnost o 4,8 procenta.

Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby zvýšily o 0,9 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin naopak klesly o 0,7 procenta. Nespecializované prodejny s převahou nepotravinářského zboží utržily víc o 7,5 procenta a internetové a zásilkové obchody o 16,1 procenta.

Proti únoru se tržby za nepotravinářské zboží zvýšily o 1,6 procenta a za pohonné hmoty o 1,2 procenta. Naopak za potraviny klesly o rovné procento.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziročně i meziměsíčně vzrostly shodně o půl procenta. Ve srovnání s loňským březnem za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů utržily obchody o 0,6 procenta víc, za opravy motorových vozidel tržby stouply o 0,3 procenta.

  • Maloobchodní tržby ukazují, jak se daří prodeji zboží ve všech typech prodejen zaměřených na koncového spotřebitele. Jedná se o prodeje jak v kamenných prodejnách, tak stáncích či po internetu. V tom nejhrubším základě se dělí na prodeje potravin, nepotravinářského zboží a pohonných hmot. Sledování maloobchodních tržeb napovídá, jak se mění ochota domácností utrácet. Pokud maloobchodní tržby rostou, zejména u zboží, které je takzvaně zbytné povahy (jeho pořízení není bezprostředně nutné), naznačuje to, že se zvyšuje ochota lidí utrácet. To předznamenává, že ekonomice se relativně daří.
  • Zdroj: ČBA

Analytici: Růst odpovídá očekávání

Za březen trh očekával meziroční růst o 3,5 procenta, uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků,“ řekl. Vyšší poptávce po pohonných hmotách podle analytiků nahrálo jejich výrazné zlevnění.

Z obchodů si Češi v březnu podle hlavního ekonoma společnosti Investika Víta Hradila odnesli nejvíce zboží od listopadu 2021. „Návrat českých spotřebitelů do obchodů utěšeně pokračuje, což dokumentuje nejen samotný meziměsíční nárůst celkových tržeb, ale i jeho struktura,“ poznamenal. Češi už podle něj neutrácí jen za nezbytné věci, ale kupují i zboží pro radost.

Nejistoty kolem dovozních cel

„Druhou stranou mince nadále zůstávají přetrvávající nejistoty kolem dovozních cel, které by v případě recipročního zavádění na straně evropských zemí negativně pocítili spotřebitelé v Evropě včetně České republiky,“ řekl analytik PwC Dominik Kohut. Ekonom společnosti Deloitte Filip Pastucha poukázal i na zrychlování propouštění v průmyslu.

Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka jsou Češi v utrácení i přes zlepšující se finanční situaci opatrní. „Část domácností si tak udržuje poměrně vysoký sklon k úsporám, které ukládají do bank a do investic,“ míní. Meziroční růst maloobchodních tržeb bude podle něj nadále na úrovni tří až čtyř procent. „Toto tempo nemusí vyvolat ani zvýšenou poptávkovou inflaci, protože ta se bude realizovat spíše ve službách,“ doplnil.

Vzrostly tržby ve službách

Tržby ve službách se zvýšily páté čtvrtletí v řadě. K růstu v období od ledna do konce března letošního roku přispěla všechna hlavní odvětví s výjimkou ubytování, stravování a pohostinství, kde tržby zhruba o procento klesly. V mezikvartálním srovnání se tržby ve službách po očištění o sezonní vlivy zvýšily reálně o 1,7 procenta. I v tomto případě růst zaznamenala všechna odvětví kromě ubytování, stravování a pohostinství, jejich tržby se snížily o šest desetin procenta.

Meziročně nejvíce – o 4,7 procenta – stouply tržby v odvětví profesních, vědeckých a technických činností. Kladně se na tom podepsaly zejména činnosti vedení podniků a poradenství v oblasti řízení, ostatní profesní, vědecké a technické činnosti a právní a účetnické činnosti. O 4,3 procenta se pak oproti loňskému prvnímu kvartálu zvýšily tržby v odvětví informačních a komunikačních činností. Dosaženo toho bylo zejména díky vývoji v telekomunikačních činnostech, kde tržby vzrostly o jedenáct procent.

V letošním prvním čtvrtletí se v tuzemsku ubytovalo 2,2 milionu domácích hostů a dva miliony cizinců. Počet domácích turistů meziročně vzrostl o procento, zahraničních návštěvníků hotely, penziony a kempy přivítaly o 1,9 procenta více. Od ledna do konce března turisté v Česku strávili 10,5 milionu nocí, což představuje meziroční nárůst o šest desetin procenta. Počet přenocování zahraničních turistů stoupl o 2,2 procenta na pět milionů. Zbývajících 5,5 milionu nocí připadlo na domácí hosty, je to ale pokles o 0,8 procenta.

Návštěvnost se meziročně snížila ve Středočeském, Jihomoravském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Ostatní regiony vykázaly růst. Nejvíce turistů do tuzemska tradičně přijelo z Německa, podle statistiků jich bylo 453 tisíc.

I když počty příjezdů i přenocování mírně rostou, turisté v Česku stále volí spíše kratší pobyty, upozornil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podobně jako v minulosti v této souvislosti poukázal na podle něj neefektivní propagaci Česka v zahraničí.

Ředitel státní agentury CzechTourism František Reismüller označil za pozitivní mimo jiné to, že se zvyšuje návštěvnost méně známých míst. „Naší prioritou je udržet a posilovat růst návštěvnosti, především u klíčových zdrojových trhů. Zároveň se soustředíme na prodloužení pobytů a zvýšení útrat turistů. Mezi aktuálně nejbonitnější země patří Německo, USA, Velká Británie a Severní Irsko nebo Itálie,“ vyjmenoval.

Podíl.