
Aktual.: 7.05.2025 21:11
Vatikán – Konkláve, které dnes začalo ve Vatikánu, v prvním kole hlasování nového papeže podle očekávání nezvolilo. Z komína na Sixtinské kapli, kde je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, vyšel jako signál černý kouř, informují zahraniční tiskové agentury. Volba nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, pokračuje ve čtvrtek.
Znamení z komína, který na Sixtinské kapli instalovali hasiči minulý týden, se očekávalo původně už kolem 19:00. Volba ale začala později, protože se protáhl ceremoniál, který jí předchází, napsal server italské televize Sky TG24. Samotné konkláve začalo asi v 17:45, když arcibiskup Diego Ravelli řekl: „Extra Omnes“, což v latině znamená „Všichni ven“. A černý kouř vyšel z komína až kolem 21:00.
Na Svatopetrském náměstí večer sledovalo první signál z volby 267. hlavy katolické církve podle Vatikánu na 45.000 lidí. Na náměstí jsou stále i velkoplošné obrazovky, na nichž mohli přihlížející sledovat i záznamy dnešních ceremonií, včetně uzavření dveří Sixtinské kaple.
Mnozí večer netrpělivě sledovali komín a také racky, kteří posedávali na střeše vedle něj. Lidé si natáčeli událost na mobilní telefony. Někteří se předtím nedočkavě častokrát dívali na hodinky, jak vyslání očekávaného signálu nabíralo zpoždění. Několikrát se také večer na Svatopetrském náměstí ozval potlesk, ačkoliv kouř stále nevycházel.
Konkláve začalo oficiálně výzvou arcibiskupa Diega Ravelliho „Extra Omnes“, což v latině znamená „Všichni ven“, a poté byly dveře Sixtinské kaple uzavřeny. Krátce předtím všech 133 kardinálů-volitelů ze sedmi desítek zemí slavnostně přísahalo a slíbilo, že udrží v tajnosti všechny informace o průběhu volby papeže, a to během konkláve i po něm.
Kardinálové-volitelé nesmí komunikovat s vnějším světem a během volby nedostávají tisk ani nesmí sledovat televizi, rozhlas či jiné zprávy. Podle deníku El País byl také už od 15:00 na území Vatikánu přerušen signál pro mobilní telefony.
Jako první složil slib mlčenlivosti kardinál Pietro Parolin, který byl za vlády papeže Františka státním sekretářem a který je považován za velkého favorita volby.
Dopoledne se za účasti všech kardinálů, i těch, kteří nejsou mladší 80 let, a nesmí tudíž volit v konkláve, konala slavnostní mše za zvolení nového papeže. Celebroval ji děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re, který po jejím skončení učinil gesto mimo obvyklý protokol a objal Parolina se slovy: „Auguri, auguri“ (Gratuluji či Hodně štěstí).
Podle deníku El País to může znamenat, že už se mezi kardinály vytvořil dostatečně velký blok konzervativců pro volbu papeže z tohoto křídla, nebo že novou hlavou katolické církve bude zvolen právě Parolin.
Na 1,4 miliardy katolíků po celém světě s napětím očekává, zda jejich novým papežem bude někdo, kdo bude pokračovat v reformách a otevřenosti církve, jako to dělal papež František, či někdo z řad konzervativců nebo osobnost, která církev v tomto smyslu rozdělenou sjednotí.
Na Svatopetrském náměstí a v jeho okolí jsou stále velkoplošné obrazovky, na nichž mohli lidé sledovat 26. dubna poslední rozloučení s papežem Františkem.
Po bílém kouři ale bude podle italské televize Sky TG24 trvat ještě nejméně 45 až 60 minut, než nová hlava katolické církve pozdraví věřící z balkonu Svatopetrské baziliky. Nového papeže tam představí světu Dominique Mamberti, kardinál-protojáhen, který je služebně nejstarší z kardinálů-jáhnů.
Po konci úspěšné volby, pro niž je potřeba 89 hlasů, se vybraného kardinála Pietro Parolin zeptá, zda papežství přijímá. Pokud bude souhlasit, zeptá se ho ještě, jaké jméno si pro vedení církve vybral. Bude-li zvolen Parolin, ptát se ho bude podle Sky TG24 kardinál Fernando Filoni.