Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, definitivně končí. České televizi to potvrdil státní zástupce Libor Skácel s tím, že opravný prostředek k Nejvyššímu soudu nepodal. Podle předsedy prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavla Kotradyho už také uplynula lhůta pro podání dovolání.

Havelku loni v listopadu soud pravomocně zprostil obžaloby. Podle soudu je viníkem otravy samotná společnost Energoaqua. I ta čelila obžalobě, soud ale její případ postoupil České inspekci životního prostředí (ČIŽP) jako možný přestupek.

„Dovolání mohlo být podáno do dvou měsíců po doručení (rozhodnutí pozn. red.), takže za mě už je po dovolací lhůtě,“ uvedl pro ČT Kotrady. Státní zástupce Skácel pak potvrdil, že případ tak definitivně končí. 

Ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelku Krajský soud v Olomouci soud loni v listopadu pravomocně zprostil s tím, že nebyly prokázány trestné činy, které mu obžaloba kladla za vinu. Havelka čelil obžalobě za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Původně mu hrozilo až pět let vězení.

Soud za viníka označil samotnou společnost

Soudkyně Krajského soudu v Olomouci Michaela Burešová v listopadu uvedla, že roli v rozhodnutí soudu podle ní hrálo i to, že se nepodařilo zjistit, co konkrétního se toho dne odehrálo, zda šlo například o ojedinělý exces. „Rozhodnutí soudu prvního stupně považujeme za správné, přesvědčivé a velmi podrobně zdůvodněné,“ odůvodnila soudkyně, proč potvrdila osvobozující rozsudek.

Okresní soud ve Vsetíně za viníka označil samotnou společnost Energoaqua. Uvedl ale, že se neprokázala její trestní odpovědnost. S jeho závěry se následně ztotožnil i odvolací olomoucký krajský soud. Případ tak soudy pravomocně poslaly do přestupkového řízení.

Mluvčí inspekce životního prostředí Miriam Loužecká pro ČT uvedla, že o možném přestupku společnosti zatím nerozhodli. „ČIŽP se aktuálně seznamuje s obsáhlým spisem a shromažďuje potřebné podklady,“ dodala.

Ekologická katastrofa postihla Bečvu v září 2020 na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy zhruba na čtyřiceti kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes čtyřicet tun ryb.

Podíl.