Od 1. července začne v Česku fungovat nová Inspekce silniční dopravy, bílé dodávky s výraznými polepy a modrými majáky budou mít právo zastavit vytipované auto bez asistence policie. Jak to bude probíhat?

Jedenadvacet Volkswagenů Crafter na kontrolu váhy a tachografů, další dva vozy na emise, dvě pojízdné STK a navrch 14 karoqů pro stahování podezřelých aut z dálnice na kontrolní stanoviště. Taková je výbava nově zřízené Inspekce silniční dopravy (Insid), která na silnice a dálnice poprvé vyrazí začátkem letních prázdnin.

„Už jsem slyšel názor, že zavádíme policejní stát, je to ale přesně naopak. Nová technika nám umožní neobtěžovat zbytečnou kontrolou řidiče, kteří se ničeho nedopustili a stavět jen takové, u kterých je důvodné podezření na přestupek,“ říká ke zřízení nového útvaru ministr dopravy Martin Kupka.

Hlavním posláním inspektorů bude kontrola kamionů, zda nepřekračují maximální povolenou hmotnost či zda řidiči dodržují přestávky na odpočinek.

„Nová vozidla jsou vybavena jednotkou DSRC, která umožňuje dálkové načítání dat z tachografů a vysokorychlostních vah v reálném čase. Kvalitní technické vybavení a online přístup k registrům významně zkracují délku silniční kontroly,“ upřesňuje Pavel Bergman z Centra služeb pro silniční dopravu.

Nová auta jsou kromě toho vybavena mobilní váhou, skládacím žebříkem, platebním terminálem a UV detektorem pro ověření pravosti bankovek, stejně jako solárními panely s bateriovým úložištěm. To vystačí na osmihodinový provoz mobilní kanceláře. „Když je pěkné počasí, elektrárna dává 250 až 300 wattů, což je dokonce o něco víc, než je potřeba,“ říká Milan Špás z oddělení vzdělávání a metodiky centra služeb.

Špás zároveň vypočítává, co všechno bývá při kontrolách na kamionech špatně: „Naprosto běžné jsou pneumatiky. Byť je to základní bezpečnostní prvek, tak si dopravci často říkají, že ty gumy už nějak dojezdí. Naštěstí v posledních letech výrazně ubylo jízd se starými vraky. Jednak je na starší auta dražší mýtné, ale pro dopravce je stále důležitější, aby s nákladem dojel na místo včas.“

Nejčastěji se ale podle inspektora stále podvádí s tachografy. „Buď řidič jede bez karty, což dnes poznáme i na dálku, nebo používá kartu někoho jiného, to ale odhalíme jen tehdy, když auto zastavíme,“ vysvětluje.

Trvalým problémem jsou i přetížené kamiony. Právě jejich odhalování teď bude ale mnohem snazší, protože údaje z váhy zabudované v silnici se v reálném čase přenesou přímo do dodávky Insidu. Inspektoři tak mohou příliš těžké auto nasměrovat ke kontrole.

„V poslední době pozorujeme, že rámy často přetěžovaných aut mívají trhliny už po pěti letech provozu. Dříve se něco takového dalo najít u aut starých alespoň dvacet let. Takže je zřejmé, že výrobci začali šetřit,“ upozorňuje Špás na bezpečnostní riziko, které se s přetíženým kamionem pojí.

Pokuty rozdávané inspektory jsou, alespoň pohledem řidiče osobního auta, drastické. Patnáct tisíc korun bývá pro šoféra kamionu základem, padesát tisíc pak zaplatí v případě, že manipuluje s tachografem. Navíc si poté tři až šest měsíců nesmí sednout za volant. Ještě vyšší pokuty ale platí dopravce, u závažnějších přestupků se jejich výška pohybuje v rozmezí 100 tisíc až 150 tisíc korun.

Podíl.